Taras to ważna i niezwykle ceniona przestrzeń, która stanowi swego rodzaju przedłużenie domu i dodatkowe pomieszczenie, a także ozdobę posesji. Warunkiem stworzenia funkcjonalnego i efektownego tarasu jest dokładne przemyślenie jego aranżacji, która powinna współgrać z wystrojem wnętrz. Warto w szczególności zadbać o odpowiednie drzwi tarasowe. Czym się kierować przy ich zakupie i jak dobrać je do aranżacji tarasu?

Dobre drzwi tarasowe, czyli jakie?

Drzwi tarasowe pełnią istotną funkcję w aranżacji domu stanowiąc połączenie wnętrz z ogrodem. Powinny stanowić one zatem spójną całość zarówno z elewacją budynku, jak i z wystrojem wnętrz. Walory estetyczne to jednak nie wszystko. Niezwykle istotne znaczenie mają parametry techniczne drzwi tarasowych, w szczególności te dotyczące izolacyjności. Drzwi tego typu powinny bowiem stanowić skuteczną barierę termiczną, zapobiegając ucieczce ciepła z domu. Pamiętajmy, że energooszczędne drzwi tarasowe to niższe rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego ważna jest  izolacyjność akustyczna, a także trwałość wybranych materiałów. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, znakomicie sprawdza się tutaj drewno. Drzwi tarasowe drewniane ograniczą straty ciepła, odseparują wnętrza od hałasów z zewnątrz, a do tego będą wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym deszczu, wiatru czy zmiennych temperatur. Przy zakupie drzwi tarasowych warto również zwrócić uwagę na wygodę ich obsługi. Doskonale sprawdzają się tutaj modele przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Jeśli dodatkowo wybierzemy duże przeszklenia, zapewnimy dogodny dostęp do najzdrowszego światła dziennego.

Drzwi tarasowe a aranżacja domu

Wspomniane wcześniej przesuwne drzwi tarasowe, np. marki Urzędowski, to nie tylko funkcjonalność i komfort użytkowania, ale to również efektowny sposób na harmonijne połączenie pomieszczeń z zewnętrzną częścią posiadłości. To też skuteczny sposób na optyczne powiększenie wnętrza, szczególnie gdy zdecydujemy się na dużą powierzchnię przeszkleń. To znakomite rozwiązanie zarówno do salonu, sypialni, jak i kuchni. Na uwagę zasługuje również fakt, że przesuwne drzwi tego typu można dopasować do każdej aranżacji. Modele w ciepłych odcieniach drewna, np. dębowe lub sosnowe, to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w rustykalnych aranżacjach, ale będzie też znakomicie pasowało do modnego stylu skandynawskiego. Jeśli jednak nasz dom wyróżnia nowoczesna architektura, to warto sięgnąć po wyrazistą kolorystykę, np. czerń, grafit czy biel. Ciekawym rozwiązaniem będzie też stolarka w egzotycznej kolorystyce drewna, np. iroko. Podsumowując – przesuwne drzwi tarasowe z drewna to znakomite dopełnienie domowych aranżacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]