Obecnie na rynku spotkać się można z oknami plastikowymi PVC, drewnianymi np. sosnowymi, dębowymi czy wykonanymi z drewna egzotycznego oraz aluminiowymi. Które z nich cieszą się największą popularnością? Jakie są ich zalety i wady? Okazuje się, że większość inwestorów podczas poszukiwania okien do domu kieruje się ceną.

Które okna są kupowane najczęściej?

Okna drewniane są efektowne, ale jednocześnie bardzo drogie. Dlatego też sporą popularnością cieszą się okna plastikowe, ale z okleiną drewnopodobną. Wizualnie nieco przypominają one okna drewniane, ale są jednocześnie znacznie tańsze. Sporo osób od jakiegoś czasu stawia również na okna aluminiowe. To rozwiązanie dla tych osób, które szukają rozwiązań specjalistycznych. Sprawdzają się one np. przy dużych przeszkleniach. W Polsce jednak od lat najczęściej spotkać się można z oknami plastikowymi w kolorze białym, które wykorzystywane są powszechnie w budownictwie wielorodzinnym z uwagi na atrakcyjną cenę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Wybór okien PVC na rynku jest bardzo duży. Postawić można na różne wykończenia profili. Niektóre okna plastikowe doskonale imitują te wykonane z naturalnego drewna. Dodatkowo są tanie i nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Podczas zakupu takich okien warto jednak sprawdzić ich współczynnik Uf. Okna drewniane są przede wszystkim bardzo efektowne pod względem wizualnym, zwłaszcza w przypadku tych, które pokryte są powłoką niezakrywającą słojów drewna. Są odporne na paczenie z uwagi na nowoczesną metodę produkcji. Z drugiej strony trzeba je regularnie konserwować.

W jakich warunkach sprawdzą się różne rodzaje okien?

Obecnie okna drewniane nie są produkowane z drewna litego, ale z klejonego warstwowo z naprzemiennym układem włókien. Minimalizuje to ryzyko ich odkształcania się. Nowoczesne okna drewniane, w przeciwieństwie do modeli starszych, są w stanie wytrzymać nawet sporą wilgotność. W praktyce puchnąć zaczynają dopiero po 3-4 dniach całkowitego zanurzenia w wodzie. Takie warunki zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Do wyboru są ponadto okna aluminiowe, takie jak na przykład te z oferty firmy Okna Jachimczak. Stosowane są w przypadku projektowania dużych powierzchni przeszklonych. Profile aluminiowe są bowiem sztywne i bardzo stabilne. To rozwiązanie modne i prestiżowe. Do produkcji takich okien wykorzystywane są profile ciepłe, które zbudowane są z dwóch kształtowników aluminiowych oraz przekładki termoizolacyjnej. Same profile mają budowę komorową.

[avg] ([per]) [total] vote[s]