Elektronika jest dziś wszechobecna. Nawet stosunkowo proste artykuły codziennego użytku są coraz częściej wyposażane w mikroprocesory czy choćby drobne układy z wyświetlaczami LED lub LCD. Z elektroniki korzystają niemal wszystkie branże. Wielu producentom nie opłaca się jednak produkować elektroniki we własnym zakresie – wolą zlecać to innym.

Producenci kontraktowi są do dyspozycji

I odwrotnie: do ich dyspozycji są wyspecjalizowane firmy, które zainwestowały niemałe pieniądze w park maszynowy oraz wykwalifikowane załogi, by dziś przyjmować do realizacji zamówienia. Taka specjalizacja się opłaca. Można dzięki niej produkować elektronikę taniej, a nierzadko także lepiej, niż gdyby miał się tym zajmować specjalny dział produkcyjny w firmie działającej w zupełnie innej branży.

Co więcej, producenci kontraktowi oferują znacznie więcej niż tylko samą produkcję. Mogą zaprojektować wyrób na podstawie pomysłu i wytycznych klienta. Zakupią niezbędne materiały i podzespoły. Wykonają prototypy i partie testowe. A gdy wyrób wejdzie do produkcji seryjnej, mogą także zająć się etykietowaniem, pakowaniem i wysyłką. Tak jest na przykład w Zamel.com – montaż kontraktowy.

montaz-elektroniki-na-zlecenie-zaqmel.jpg

Montaż kontraktowy niejedno ma imię

Usługi kontraktowej produkcji elektroniki określane są skrótem EMS, czyli Electronic Manufacturing Services. W ich ramach wykonywany jest montaż podzespołów na specjalnych płytkach. Może to być technologia polegająca na wkładaniu końcówek elementów elektronicznych w otworki i lutowanie – THT. Inną wersją jest SMT, czyli wykorzystanie kleju i gorącego powietrza. Najnowocześniejszą formą jest montaż obustronny, wykonywany maszynowo – SMD.

Tak produkowane elementy trafiają między innymi do firm motoryzacyjnych, telekomunikacyjnych, informatycznych, budowlanych oraz medycznych. Wszędzie tam elektronika jest niezbędna.

Na produkcji kontraktowej zyskują też najmniejsze firmy, które nie mają własnych zdolności produkcyjnych. Ich rola ogranicza się do pomysłu i projektu, a wykonaniem zajmuje się już ktoś inny. Warto zapoznać się z tekstem „Czym jest EMS”, który traktuje o tym szerzej.

Polski rynek EMS

Nie wszyscy wiedzą, że polski rynek kontraktowej produkcji elektroniki jest już bardzo rozwinięty. W branży działa ponad sto firm wykonujących zamówienia produkcyjne. Nie ma więc potrzeby angażowania np. wykonawców w Chinach – to samo można z powodzeniem zamówić w Polsce. Jakość usług nie odbiega w niczym od światowej. Daleko posunięta automatyzacja pozwala produkować dużo i szybko.

[avg] ([per]) [total] vote[s]