Praca marzeń, samochód marzeń, dom marzeń – co zrobić, aby marzenia z wczesnej młodości zrealizowały się w dorosłym życiu? Trzeba zacząć działać. W naszym artykule podpowiemy, w jaki sposób możesz urządzić swój dom. Podamy przykładowe warianty wykończenia wnętrz i zachęcimy do spojrzenia na własne cztery kąty pod trochę innym kątem. Zapraszamy do lektury i czerpania inspiracji.

Wnętrze przytulne…

W domu marzeń powinniśmy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Odpowiedzią na te potrzeby jest „przytulne wnętrze”, które jest odwrotnością surowości, chłodnych kolorów i biurowego zestawienia. To wnętrze, z którego nie chce się wychodzić bez względu na porę roku czy rodzaj spotkania. Należy jednak pamiętać, że każdy ma swój indywidualny gust, dlatego nie ma jednego określonego sposobu na przytulne wykończenie wnętrz w domu. Co nie znaczy, że nie można zainspirować się kilkoma elementami.

Po pierwsze – warto zadbać o wygodne łóżko z kocem i puchatymi poduszkami. Jeżeli nie w głównym salonie, to przynajmniej w pokoju dziecięcym. Włochate i przytulne elementy można uzupełnić ciepłym światłem, które odgrywa ogromną rolę w wystroju domu. Zamiast jasnego, niebieskiego światła lepiej wybrać ciepłe, żółtawe i rozświetlające. Odrobinę magicznego i romantycznego nastroju dodadzą również odpowiednio rozmieszczone świece. Podobny, ciepły i kojący nastrój, może zapewnić stary, bujany fotel z małym stoliczkiem, będący znakomitym miejscem na odpoczynek i chwilowe zapomnienie o obowiązkach kolejnego dnia. Idealnym dopełnieniem przytulnego wnętrza domu są obrazy, zdjęcia czy książki, dla których można zaaranżować specjalną komodę lub biblioteczkę.

…czy bardziej minimalistyczne?

Przytulnie może być również w domu z minimalistycznym wnętrzem. Jest to styl, charakteryzujący się prostotą formy i oszczędnością detali, stawiający na przestronność, spokój i harmonię. Aby zaaranżować minimalistyczne wnętrze, należy zastosować elementarne bryły, stonowane barwy (biel, czerń i szarość), kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie, które powinny być gładkie.

Światło jest jednym z najważniejszych elementów, podkreślających charakter nowoczesnego i oszczędnego wnętrza. Można w nim zastosować kilka umieszczonych blisko siebie kinkietów, które zapewnią stały dopływ światła, podkreślając efekt oszczędnej prostoty, lub niezwykle proste w montażu taśmy LED, montowane w podwieszanym suficie, przy brzegach sofy albo łóżka, a także pod szafkami.

Materiałami, które sprawdzą się w takim wnętrzu są: kamień, stal, aluminium, szkło, MDF lakierowany czy szkło barwione, które z powodzeniem zastępuje płytki w łazience. Meble mają proste, geometryczne formy pozbawione zdobień, a fronty są gładkie i lakierowane, bez widocznych zdobień.

W minimalistycznym wystroju sprawdzają się także eleganckie zabudowania pod sam sufit, tworzące jedną płaszczyznę ze ścianami – dodaje ekspert z firmy Valent, która specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz.