Wybór pomiędzy mieszkaniem, a domem to zawsze trudna decyzja, która może wpływać na całe nasze życie. Zanim ją podejmiemy, warto zastanowić się nad plusami i minusami każdego z tych rozwiązań.

Mój dom jest moją twierdzą

Każdy marzy, żeby posiadać swoje miejsce na ziemi, a nigdzie nie będziesz czuć się tak niezależny, jak we własnym domu. Jest on ostoją, gdzie nikt nie hałasuje za ścianą, nie puszcza od rana „ulubionej” muzyki i nie zakłóca Twojej ciszy wierceniem, krzykami i płaczem dzieci. We własnym domu nie tylko jesteś wolny od życzliwych sąsiadów, ale masz także więcej swobody od innych domowników. Rodzina nie gnieździ się na niewielkim metrażu, a każdy ma swój własny kąt, gdzie może cieszyć się prywatnością i ciszą.

Ogródek

Kupując dom zyskujesz także własne podwórko, gdzie możesz stworzyć własny tajemniczo piękny ogród. Sam zadbasz o swoje otoczenie i nie będziesz skazany na śmieci i inne niespodzianki pozostawione przez niechlujnych sąsiadów albo ich czworonogi. Jeżeli lubisz piękno i harmonię, własny ogródek będzie Twoją dumą, a przebywanie w nim da Ci wiele radości.

Nawet, jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, z pewnością docenisz chwile spędzone na świeżym powietrzu, możliwość zorganizowania grilla i to, że bawiące się dzieci będziesz mieć zawsze na oku.

Cisza i spokój

Wraz z wiekiem zaczynamy doceniać ciszę i święty spokój. Dzięki wyprowadzce do domu pod miastem, unikniemy miejskiego zgiełku. Koniec z tłoczeniem się, koniec z pośpiechem. Zamiast tego, będziemy oddychać lepszym powietrzem, możemy udać się na spacer do lasu i odpocząć od stresującego życia w szybkim, miejskim tempie.

Wolnoć Tomku w swoim domku

Twój dom, to Twoje zasady. Ponieważ, nie dzielisz przestrzeni z sąsiadami to nie musisz martwić się o ich zgodę na zorganizowanie imprezy. Nie musisz też płacić za wspólną przestrzeń, za utrzymywanie klatki schodowej albo windy, z której możesz nie korzystać. Płacisz tylko za to, co jest Twoją własnością.

Wszystko ma swoją cenę

Było o plusach domów, teraz czas na zalety mieszkań. Pamiętaj, że nie wystarczy kupić dom, trzeba go jeszcze utrzymać. Najmocniej odczujesz koszty związane z ogrzewaniem. W przypadku mieszkań tylko jedna albo dwie ściany są zewnętrzne, w domu ciepło ucieka przez wszystkie ściany, a także przez piwnicę, werandę i dach. Mieszkańcy bloków odkręcają kaloryfer i w mgnieniu oka robi się przyjemnie ciepło. Bez noszenia węgla, bez dokładania do pieca i bez olbrzymich rachunków. Mieszkania mają też z reguły mniejszy metraż, dlatego zużyjesz mniej energii na ich ogrzanie i oświetlenie. Nie będziesz też tracić pieniędzy na ogrzewanie pomieszczeń, z których nie korzystasz.

Masz blisko

Dojazdy do pracy mogą zabierać mnóstwo czasu, a spędzanie życia w korkach albo pociągach jest wykańczające psychicznie i fizycznie. Mieszkania są bliżej centrum, a dodatkowo cała komunikacja rozwija się przede wszystkim w okolicach dużych osiedli z blokami.

– Na osiedlach domów jednorodzinnych autobusy jeżdżą tylko głównymi drogami i jest tam zazwyczaj tylko kilka linii. Jeżeli mieszkasz w bloku, nie potrzebujesz samochodu, żeby zrobić zakupy, wyjść do kina, skorzystać z atrakcji miasta nocą. Wszystko masz „po sąsiedzku” – wyjaśnia specjalista z firmy MARCOPOLO DEVELOPMENT.

Nie masz zmartwień

Dom to nie tylko piękny ogródek, to często także cieknący dach, psujące się ogrzewanie i przepełnione szambo. W bloku od takich spraw jest administracja. Nie musisz więc martwić się czyszczeniem instalacji kominowej, utrzymaniem klatki schodowej ani remontami elewacji. Płacisz czynsz, wygodnie mieszkasz, a sprawami związanymi z mediami i remontami bloku zajmują się inni. Co więcej, nie musisz też spędzać dziesiątek godzin na pielęgnowaniu ogródka, walce z chwastami i sprzątaniu olbrzymiego metrażu.

Bezpieczeństwo

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Czasem mieszkanie w domu na uboczu może być trochę straszne, szczególnie dla osób starszych albo samotnych. Co więcej, gdy jedziesz na wczasy albo święta, sąsiedzi nie przypilnują Ci Twojego domu. Nikt nie zaalarmuje policji, że ktoś właśnie kradnie cały dorobek Twojego życia. Inaczej jest w mieszkaniu, gdzie wszystko jest pod obserwacją, dlatego trudniej je okraść. Sąsiedzi z łatwością wypatrzą obcych i jest szansa, ze zaalarmują policję.

Dom czy mieszkanie?

Wybór między domem, a mieszkaniem to tak naprawdę wybór pomiędzy pewnymi cechami naszego charakteru. Jeżeli kochamy cisze i spokój, lepiej odnajdziemy się w domu. Jeżeli uwielbiamy być w centrum wydarzeń i cenimy sobie mobilność, mieszkanie jest tym czego szukamy. Oczywiście, podejmując  decyzję o wyborze mieszkania lub domu, powinniśmy pomyśleć nie tylko o sobie, ale także o swoim partnerze i o dzieciach. Ostatecznie jest to przecież decyzja podejmowana na wiele lat, a czasem nawet i na całe życie.