Tenis ziemny to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów indywidualnych. Z roku na rok przyciąga coraz więcej młodych adeptów. Choć swoje korzenie ma we Francji, szybko rozprzestrzenił się na cały świat, a korty tenisowe można spotkać właściwie w każdym mieście. Jakie cechy powinien mieć dobry kort tenisowy i gdzie najlepiej zacząć naukę gry? Zobacz!

Dobry kort tenisowy

Kort tenisowy to prostokątne pole do gry o długości 24 metrów i szerokości niespełna 8 metrów. Jego podłoże może być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są nawierzchnie trawiaste, dywanowe oraz wykonane z mączki ceglanej. Poza polem przeznaczonym do gry, kort powinien zapewniać również dodatkową przestrzeń, aby zawodnicy mogli swobodnie się przemieszczać. Pośrodku kortu znajduje się siatka dzieląca go na dwie równe części. To ona rozgranicza przestrzeń, po której mogą poruszać się zawodnicy.

Dobry kort tenisowy to taki, na którym gracz czuje się, jakby był jego częścią. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie dbanie o nawierzchnię, jej nawadnianie, czyszczenie i konserwacja oraz stosowne oświetlenie, istotne szczególnie w godzinach wieczornych. – podpowiada ekspert ze Szczecińskiego Klubu Tenisowego.

Gdzie rozpocząć naukę gry w tenisa?

Każdy mistrz tenisa musiał kiedyś pierwszy raz udać się na kort i uderzyć rakietą w piłkę. Prosto to brzmi w teorii, prawda? Jednak każdy kto choć raz miał okazje spróbować tej gry, wie, że chyba nie ma bardziej wymagającego treningu dla mięśni, płuc i charakteru. Po zgromadzeniu niezbędnego wyposażenia tenisisty, takiego jak:

  • zestaw rakiet i piłek,
  • buty sportowe,
  • strój sportowy,

przychodzi pora na wybór odpowiedniego miejsca do treningu. Większość kortów tenisowych w ramach swojej działalności prowadzi szkółki tenisowe i indywidualne lekcje tenisa. Jest to doskonała opcja dla osób, które pragną rozpocząć naukę od podstaw. Pod okiem doświadczonego trenera nie dość, że szybciej przyswoisz technikę gry, to unikniesz ewentualnych kontuzji i nie nabędziesz złych nawyków. To znacząco może pomóc w przyszłej sportowej karierze.

Naukę gry w tenisa najlepiej od razu rozpocząć na profesjonalnym podłożu. Pozwoli Ci to poznać trajektorię i ruch piłki oraz ocenić własne możliwości na pełnowymiarowym obiekcie. Pamiętaj, że sposób poruszania się po korcie i zasady na nim panujące znacząco różnią się od tych panujących na innych boiskach lub obiektach sportowych. Jeśli więc nie chcesz korzystać z usług trenera, wybierz się na kort z obeznanym znajomym. Podpowie Ci, jak się zachować i jakie – pisane i niepisane – reguły obowiązują na korcie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]