Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochód w którym przewożone jest dziecko powinien być wyposażony w odpowiedni fotelik dziecięcy. Jeszcze kilka lat temu podstawowym kryterium, decydującym, które dzieci powinny być przewożone w foteliku, był wiek małoletniego pasażera. Od 2017 roku obowiązują jednak nowe przepisy, według których to, czy dziecko należy wozić w foteliku, uzależnione jest od jego wzrostu.

Fotelik dla dziecka – kogo obowiązuje?

Według poprzednich przepisów rodzice byli zobowiązani wozi dzieci w specjalnym foteliku do momentu osiągnięcia przez nie wieku 12 lat lub wzrostu 150 cm. W 2017 roku przyjęta została nowelizacja, której celem było ujednolicenie polskiego prawa z normami Unii Europejskiej. W tym celu przede wszystkim zniesiono granicę wiekową, powyżej której dziecko mogło być wożone bez fotelika. W obecnym kształcie ustawa mówi, że w foteliku powinno być przewożone każde dziecko, którego wzrost wynosi mniej niż 150 cm, niezależnie od jego wieku. Obowiązek ten zostaje zniesiony dopiero w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Przepisy przewidują pewne wyjątki od tej reguły. Fotelik nie jest obowiązkowy między innymi w sytuacji, gdy dziecko przewożone jest taksówką bądź radiowozem. Możliwe jest również wożenie dziecka o wzroście powyżej 135 bez fotelika na tylnym siedzeniu samochodu, jeśli ze względu na swoją wagę nie mieści się ono w dostępnych na rynku fotelikach. Dostosowane są one bowiem do przewożenia dzieci o wadze maksimum 36 kilogramów.

Podział fotelików

Najważniejsze w doborze fotelika dziecięcego jest dopasowanie go do wzrostu i wagi dziecka. W tym celu dostępne na rynku produkty dzieli się na pięć grup:

  • Grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek: od urodzenia do 6-9 miesięcy),
  • Grupa 0+ – dla dzieci o wadze do 13 kg (wiek: od urodzenia do 12-15 miesięcy),
  • Grupa 1 – dla dzieci o wadze między 9 a 18 kg (od 9 miesięcy do 4 lat),
  • Grupa 2 – dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (od 4 do 6 lat),
  • Grupa 3 – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (od 6 lat wzwyż).

Niektóre foteliki łączą w sobie kilka grup. Przykładowo oznaczenie, że fotelik należy do grupy 1+2+3 oznacza, że produkt jest odpowiednia dla dzieci o wadze od 9 do 36 kilogramów.

Fotelik a wzrost dziecka

Mimo, że do podziału fotelików na grupy używa się kategorii wagi, kluczowym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze fotelika jest wzrost naszego dziecka. Oznacza to, że nawet jeśli nasze dziecko pod względem wagi mieści się w określonej grupie fotelików, jednak wzrostem przekracza wyznaczone standardy, powinniśmy nabyć dla niego fotelik jednej z wyższych grup. Jak rozpoznać, kiedy dziecko już wyrosło z fotelika?

Standardowo grupy 0 i 0+ przeznaczone są dla dzieci, których wzrost wynosi do 75 cm – mówi specjalista firmy BabySafeDziecko które przekroczyło ten limit, powinno korzystać z fotelika z grupy 1. Kolejną granicą wzrostu, po której należy wyposażyć się w fotelik z wyższej grupy jest 105 centymetrów – dla dzieci o takim wzroście przeznaczone są foteliki z grup 2 i 3.

Bardzo ważne jest, żeby foteliki z grup 0 i 0+ montowane były tyłem do kierunku jazdy. Ma to na celu ochronienie delikatnego, nieukształtowanego w pełni układu kręgu szyjnych przed uszkodzeniami, które może spowodować gwałtowniejsze hamowanie lub kolizja.

[avg] ([per]) [total] vote[s]