Dobór drzwi do stylu wnętrza oraz wielkości pomieszczeń stanowi jedną z najważniejszych decyzji, jakie mamy do podjęcia w trakcie procesu wykańczania wnętrz. Drzwi wewnętrzne pełnią bowiem wiele ważnych funkcji, zarówno tych praktycznych, jak i estetycznych. Z naszego artykułu dowiesz się, czym należy się kierować oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych.

Kiedy zacząć poszukiwania drzwi wewnętrznych?

O odpowiedź na to ważne pytanie poprosiliśmy naszego rozmówcę, eksperta z firmy Urzędowski, która od ponad 25 lat istnieje na polskim rynku i specjalizuje się w produkcji drewnianych okien oraz drzwi:

Najbardziej odpowiedni czas na poszukiwania drzwi wewnętrznych do domu czy mieszkania to ten, w którym nasza wizja jego wykończenia jest już pełna. Drzwi wewnętrzne odgrywają bowiem dużą rolę w wyglądzie oraz komforcie użytkowania każdego wnętrza. Wybór drzwi to także decyzja na lata, dlatego też należy ją dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszystkie istotne czynniki.

Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Przy doborze drzwi wewnętrznych należy mieć na uwadze:

  • rodzaj pomieszczenia,
  • wielkość wnętrza,
  • styl, w jakim jest lub będzie dane pomieszczenie urządzone,
  • ich jakość i trwałość.

W jasnych i przestronnych wnętrzach zdecydowanie sprawdzą się drzwi wewnętrzne pełne. Dobrym rozwiązaniem będą one również w pomieszczeniach, w których zależy nam na zachowaniu prywatności i poczucia intymności. Drzwi z przeszkleniami zaś będą świetnie komponowały się z pomieszczeniami o niewielkim metrażu lub pozbawionych dużej ilości naturalnego światła. Elementy przeszklenia nadadzą im bowiem lekkości, doświetlą oraz będą tworzyły optyczne złudzenie większej przestrzeni.

Wnętrze i drzwi zdecydowanie powinien wyróżniać ten sam styl. Dobierając zatem kolor drzwi, należy kierować się barwami, obecnymi już w wystroju wnętrza. Ważne jest, aby brać pod uwagę wszystkie jego elementy, a nie tylko wybrane. A zatem przy doborze drzwi wewnętrznych uwzględnić musimy styl i kolor okien, podłóg oraz mebli.

Jeśli więc mamy drewniane okna, warto zainwestować również w drewniane drzwi. Z oknami pokrytymi kolorową farbą zaś warto zestawić drzwi malowane w podobny sposób.

Decydując się na wybór drzwi wewnętrznych drewnianych, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać gatunek oraz odcień drewna. Nie jest to łatwe zadanie, ale korzystając z usług profesjonalnych firm, produkujących drzwi drewniane, zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo. Źle dobrane drzwi drewniane mogą bowiem zdominować całe wnętrze, a tego byśmy z pewnością nie chcieli. Nie możemy również zapomnieć o tym, że wybrane przez nas skrzydła drzwi powinny komponować się kolorystycznie zarówno z pomieszczeniem wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Niezwykle istotna jest również jakość drzwi wewnętrznych. Stąd warto inwestować w produkty znanych i cenionych firm, które do produkcji drzwi drewnianych, wykorzystują najwyższej jakości materiały oraz sprawdzone i niezawodne technologie.

Na koniec element, który – pomimo swoich małych rozmiarów – odgrywa również bardzo ważną rolę. Mowa jest o okuciach. Jakie okucia będą najlepsze? Proste czy ozdobne? Złote, srebrne, a może matowe? Tutaj należy kierować się tą samą zasadą, a mianowicie okucia muszą pasować nie tylko do stylu samych drzwi, ale do całego wnętrza oraz pozostałych elementów metalowych.