Akumulator jest urządzeniem niezbędnym w każdym samochodzie. Jego zadaniem jest dostarczenie energii wykorzystywanej do rozruchu jednostki napędowej pojazdu, a także do zasilenia urządzeń elektrycznych podczas postoju. Do profesjonalnej diagnozy akumulatorów służą specjalne elektroniczne testery, które pomagają w wykryciu ewentualnych usterek, uniemożliwiających pracę baterii. Przedstawiamy krótką charakterystykę tego typu urządzeń.

Do warsztatu i laboratorium

Testery znakomicie sprawdzają się w badaniach akumulatorów bezobsługowych, które są trudne do diagnostyki. Przed zakupem należy sprawdzić właściwości testera, który może oferować dodatkowe funkcje pomiarowe, przekazywanie komunikatów za pomocą diod, informacji tekstowych lub graficznych, a także współpracę z komputerem w celu archiwizacji wyników testów oraz drukarką, aby owe wyniki wydrukować.

W naszej ofercie posiadamy kilka testerów akumulatorów, wśród nich AlfaBat PRO. Służy on do testowania pojemności akumulatorów żelowych, AGM lub z ciekłym elektrolitem i znajduje zastosowanie podczas sprawdzania najważniejszych parametrów akumulatorów i ogniw wykonanych w różnych technologiach – w serwisach i podczas badań okresowych, kontroli jakości czy wewnętrznej kontroli towaru. Ponadto, tester AlfaBat PRO może być także urządzeniem niezbędnym do tworzenia profesjonalnych stanowisk pomiarowych w laboratoriach i warsztatach zajmujących się badaniem oraz analizą wszelkich typów chemicznych źródeł zasilania – zapewnia specjalista z firmy EMU, która jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów i dostawców kompleksowych rozwiązań z zakresu magazynów energii, baterii, akumulatorów oraz ogniw do zasilania awaryjnego i pracy cyklicznej, a także odnawialnych źródeł energii (OZE).

AlfaBat PRO cechuje się m.in. sterowaniem mikroprocesorowym, czytelnym wyświetlaczem LCD, szybkim tworzeniem profesjonalnych raportów, możliwością testowania ładowarek o napięciach 12V, 24V, 36V lub 48V. Poza tym jest łatwy w obsłudze i posiada oprogramowanie BITS, które służy do analizy i graficznego przedstawiania wyników.

Dla różnych zakresów napięć

Innym testerem akumulatora z oferty firmy EMU jest HIOKI 3554, który wykorzystywany jest do szybkich pomiarów i typowania źródeł zasilania ze znacznie powiększoną rezystancją wewnętrzną. Typowanie jest możliwe dzięki bardzo dokładnemu, czteroprzewodowemu pomiarowi rezystancji wewnętrznej, napięcia i temperatury wyprowadzeń biegunowych baterii, akumulatorów kwasowo-ołowiowych, niklowo-kadmowych, niklowo-wodorkowych, litowo-jonowych oraz innych typów.

Tester HIOKI 3554 charakteryzuje się zakresem pomiarowym od 6 do 60 V i trzema zakresami pomiaru rezystancji – 3/30/300 mOhm. Potrafią zbadać baterie używane w telefonach bezprzewodowych, a także zdiagnozować chemiczne źródła zasilania o małych, średnich i dużych pojemnościach.

Asortyment firmy EMU uzupełnia największy i najbardziej profesjonalny tester baterii akumulatorowych – TBA 150. Przeznaczony jest on do sprawdzania pojemności baterii akumulatorów kwasowych o napięciach znamionowych 6V, 12V i 24V lub 24V, 48V i 80V prądem rozładowania w zakresie 5-150A. Urządzenie posiada port USB do pobierania danych i dwa sposoby nastawienia czasu rozładowania: opcję ręczną oraz „prąd 5-godzinny”.