Istnieje wiele sposobów ochrony pomieszczeń przed promieniami słonecznymi czy wścibskimi spojrzeniami. Obok m.in. firanek, zasłon, żaluzji czy rolet coraz większą popularnością cieszą się okienne verticale, zwane też niekiedy żaluzjami pionowymi. To niezwykle eleganckie, a zarazem praktyczne rozwiązanie najczęściej spotkać można w biurach i rozmaitych instytucjach, takich jak urzędy czy banki – z powodzeniem ozdobią też jednak prywatne wnętrza.

Wystarczy zamiast nieco surowego aluminium wybrać bardziej „przytulny” materiał wykonania, czyli np. drewno, bambus albo tkaninę. Oprócz tego do dyspozycji mamy także verticale zrobione z PCV, stosowane w miejscach o szczególnie wysokim rygorze higienicznym, a więc chociażby w przychodniach, szpitalach czy gabinetach kosmetycznych. Mnogość dostępnych wzorów i kolorów, a ponadto możliwość zaopatrzenia się w wertikale w wariancie trudnopalnym to zresztą niejedyne zalety tego typu ozdób okiennych.

Zarządzanie światłem

Jednym z największych ich plusów jest precyzyjne regulowanie ilości światła, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz – jak również kąta jego padania. Dzięki temu w danym wnętrzu można stworzyć optymalne warunki do pracy i wypoczynku, co często okazuje się nie tak proste w przypadku rolet czy zasłon, które da się jedynie zaciągnąć lub rozsunąć. Warto także nadmienić, że kontrola zakresu operowania promieni słonecznych oznacza w tym przypadku zarazem kontrolę nad nagrzewaniem się pomieszczeń.

Jeśli chcemy wpuścić do wnętrza większą ilość światła, możemy nie tylko zmienić kąt ustawienia lameli, ale też zsunąć je lub rozsunąć – tłumaczy przedstawiciel oferującej verticale firmy Sunrise Control.

Podobny efekt osiągnąć można poprzez zastosowanie klasycznych, poziomych żaluzji. Wiele osób jednak uważa je za o wiele mniej eleganckie, a także mniej higieniczne. Na poziomych powierzchniach bowiem łatwiej osiada kurz, który nie ima się aż tak pionowych verticali. Są one też łatwiejsze w czyszczeniu.

Uniwersalne zastosowanie

Łatwość sterowania verticalami zapewnia intuicyjny w obsłudze łańcuszek perełkowy, a w niektórych modelach – zautomatyzowany system regulowany przy pomocy pilota. Podobne rozwiązania spotkać można przy roletach i żaluzjach, verticale mają jednak nad nimi również tę przewagę, że można zastosować je także w przypadku bardzo szerokich przeszkleń oraz na oknach skośnych lub tych cechujących się nietypowymi kształtami, takimi jak koło, półkole czy trapez. Verticale wykorzystywane niekiedy bywają ponadto do dzielenia pomieszczeń – choć to akurat zjawisko rzeczywiście częściej obserwuje się w przestrzeniach biurowych niż mieszkaniach i domach prywatnych.