Budowa własnego domu to jedno z najczęściej wymienianych życiowych marzeń – chcemy mieć swoją prywatną przestrzeń, którą zaprojektujemy i zaaranżujemy według indywidualnych preferencji. W Polsce modny jest ostatnio chłodny styl skandynawski, wciąż zależy nam jednak na tym, aby wnętrza były przytulne i pełne domowego ciepła. Nie odchodzimy więc od drewnianych mebli, podłóg i schodów, które nadają naszym domom przyjemny charakter. Kiedy budujemy dom piętrowy, musimy zadbać o wygodne i estetyczne połączenie między kondygnacjami – czyli o schody. Najczęściej decydujemy się na kręcone lub samonośne schody z drewna, lub schody na konstrukcji betonowej, wykończone drewnem. Dlaczego warto zdecydować się na schody drewniane? – Przyjrzyjmy im się bliżej.

Drewniane schody kręcone i samonośne

Drewniane schody kręcone mają wielu zwolenników nie tylko ze względu na bardzo ciekawy wygląd – nie zajmują dużo powierzchni, dlatego można je ulokować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Projektując dom ze schodami kręconymi, nie musimy przewidywać dużej przestrzeni na korytarz, przez co zyskujemy miejsce w innych pomieszczeniach. Architekci mówią takich schodach, że nadają wnętrzom lekkości i wyglądają bajkowo. Często decydujemy się na to rozwiązanie nie tylko w domach nowych, ale także mających już swoje lata, w których chcemy zaadaptować nieużywane wcześniej poddasze. Do domów i dwupoziomowych mieszkań chętnie wybieramy także schody samonośne, które są funkcjonalne i mogą wyglądać naprawdę efektownie. Konstrukcja nośna takich schodów może być wykonana ze stali nierdzewnej lub metalu malowanego proszkowo, stopnie i podstopnie, a także barierki można wykonać z drewna – mówi  nam przedstawiciel salonu podłóg PROFI-PARKIET z Gdyni. Kształt schodów można zaprojektować i wykonać w dowolnej konfiguracji.

Drewniane schody na konstrukcji betonowej

Schodom betonowym również możemy nadać znacznie cieplejszego wyglądu, jeśli zdecydujemy się na wykończenie ich drewnem. Teoretycznie stopnie można wykonać z dowolnego gatunku drewna, podobnie jak podstopnie (możemy też zdecydować się na wykończenie tej części schodów kamieniem, płytkami ceramicznymi, czy płytą MDF malowaną na dowolny kolor z palety RAL). Przy wyborze drewna należy jednak pamiętać o tym, że wchodząc i schodząc po schodach, często wielokrotnie w ciągu dnia, zazwyczaj stawiamy stopy w tym samym miejscu – wydeptujemy w ten sposób ślady na stopniach, dlatego materiał na stopnicę powinien być odporny na ścieranie. Podstopnie natomiast są narażone na zabrudzenia od czubków naszych butów, dlatego warto zadbać o to, by materiał był łatwo zmywalny.

Podsumowując: szukając odpowiednich schodów do naszego domu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na te wykonane z drewna – przyjemne dla oka, po których nawet boso chodzi się z przyjemnością. Solidne schody drewniane mogą służyć nam latami, podobnie jak drewniane podłogi, parkiety i tarasy.