Trzaskający ogień i płomienie w kominku powodują, że dom staje się wymarzonym schronieniem w długie, zimowe wieczory. Tego szczególnego uczucia komfortu można doświadczyć także w przypadku kominka elektrycznego. Instaluje się go bez większego wysiłku, bez konieczności podłączenia do komina i bez żadnych pozwoleń, nawet w wynajmowanym mieszkaniu.  Dlaczego warto zdecydować się na kominek elektryczny?

Jak działa kominek elektryczny?

Kominek elektryczny to prosta alternatywa dla tradycyjnego typu. Ogrzewa powietrze w pomieszczeniu za pomocą elektrycznych rezystorów grzejnych i dlatego jest bezpośrednim źródłem ciepła.  W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, kominek elektryczny przekazuje energię cieplną do pomieszczenia głównie w postaci konwekcji. 

Ekspert z firmy Pałka Kominki mówi: W przypadku wielu urządzeń moc grzewczą można regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Kominek elektryczny ma moc od około 100 watów do trzech kilowatów. Można nawet zwiększyć naturalną konwekcję – urządzenia te działają wówczas jak termowentylator. Zaletą w porównaniu z tradycyjnym kominkiem jest fakt, iż użytkownicy mogą sterować emisją ciepła, a tym samym stworzyć romantyczną atmosferę, nie przegrzewając pomieszczenia.

Zalety kominków elektrycznych

Nowoczesny kominek elektryczny urzeka płomieniami, które wyglądają jak prawdziwe i nie ma to nic wspólnego z podświetlonymi paskami tkaniny. Nowoczesne technologie zachwycają wyrafinowaniem.

Prawdziwe wrażenie kominka tworzą nie tylko płomienie. Potrzeba do tego również tlących się kłód, trzasku i zapachu olejków eterycznych, powstających podczas spalania żywicy. Producenci kominków elektrycznych doskonale odwzorowują te efekty – migoczące diody LED w realistycznie wymodelowanych polanach tworzą idealną iluzję ognia, a trzaski dochodzą z wbudowanych głośników.

Kominek elektryczny imitując działanie tradycyjnego kominka, nie emituje zanieczyszczeń ani nie wymaga czyszczenia. Można go obsługiwać za pomocą pilota. Co więcej, nie są konieczne zezwolenia, ani zmiany konstrukcyjne w budynku. Ponadto za kominkiem elektrycznym przemawia fakt, iż w prosty sposób podłącza się go do gniazda elektrycznego.

Koszt instalacji kominka elektrycznego

Ceny kominków elektrycznych są bardzo zróżnicowane, ale prostą wersję można kupić już za kilkaset złotych. Koszt eksploatacji natomiast zależy od wydajności – oznacza to, że rezygnując z funkcji grzewczej używanie kominka elektrycznego jest stosunkowo tanie.

Kominek elektryczny to doskonały sposób na uzyskanie w domu nastrojowego światła, bez utrudnień związanych z posiadaniem tradycyjnego paleniska, które wymaga stałej obsługi i regularnego czyszczenia.

Rate this post