Domy w zabudowie bliźniaczej mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku wąskiej działki. Jednak perspektywa dzielenia ściany z sąsiadem odstrasza wiele osób, którym takie rozwiązanie mogłoby przynieść szereg korzyści. Dlaczego warto rozważyć decyzję o bliźniaku? Jakie zalety przemawiają za tym, aby zamieszkać z kimś ściana w ścianę? Oto mocne strony bliźniaków.

Rozwiązanie dla małych działek

Według przepisów granica działki powinna być oddalona o 4 metry od ściany budynku. Czasem mamy tak wąską działkę, że ośmiometrowy w sumie margines sprawia, iż możemy zbudować bardzo mały dom lub wręcz w ogóle nie możemy go postawić. Decydując się na bliźniak, zyskujemy powierzchnię do wykorzystania i w rezultacie możemy postawić większy dom lub cieszyć się obszerniejszym skrawkiem zieleni.

Jeżeli dodatkowo znamy sąsiadów i jesteśmy z nimi w dobrych stosunkach, możemy zrezygnować z dzielenia działki ogrodzeniem przez środek, a zastąpić je np. żywopłotem. Będzie to bardziej przyjazne rozwiązanie i zdecydowanie przyjemniejsze dla oka.

Ekonomia bliźniaków

Dwa domy połączone ścianą przynoszą oszczędności obu stronom. Każdy z lokali stanowi dla drugiego skuteczną izolację cieplną – w przypadku bryły czterościennej ciepło ucieka tylko przez trzy ściany każdego z lokali, nie zaś przez wszystkie. Kolejne oszczędności pojawiają się na etapie planowania i realizacji instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych czy telekomunikacyjnych. Wspólna konserwacja budynku także może okazać się mniejszym wydatkiem, niż miałoby to miejsce w przypadku dużego domu jednorodzinnego.

Nie da się ukryć, że jakość życia w bliźniaku jest uzależniona od życzliwości sąsiada. Dobry sąsiad może być oparciem, a po dłuższym czasie osobą, bez której trudno się obyć. Jeżeli obie strony dobrze się znają – np. dom stawiają zaprzyjaźnione pary – wymienna opieka nad dziećmi, zakupy czy doglądanie domu podczas wyjazdu mogą znacznie odciążyć obie strony w codziennych trudach.

Jeżeli nie chcesz od podstaw budować domu, dostępne są gotowe bliźniaki do kupienia. Sprawdź np. propozycję www.pbekodom.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]