Dobrze zorganizowane stanowisko pracy pozwala szybciej i efektywniej wypełniać swoje obowiązki. Jest to uniwersalna zasada i tyczy się w równym stopniu prac biurowych, jak i fizycznych. O właściwe zorganizowanie miejsca pracy najtrudniej jest tam, gdzie dysponujemy stosunkowo małą przestrzenią i gdzie mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą różnych drobnych elementów, części i materiałów. W takich miejscach doskonale sprawdzają się magazynowe półki obrotowe. Za zainwestowaniem w taki sprzęt przemawiają dwa argumenty: korzyści finansowe i komfort pracy.

Korzyści finansowe

Na ostateczny wynik każdej, nawet tej najmniejszej firmy składa się szereg różnych czynników, z których wcale nie na ostatnim miejscu znajduje się koszt wynajmu pomieszczeń. Jeśli w wielkich przedsiębiorstwach nie ma on znaczenia decydującego, to wprost przeciwnie sprawy się mają w niewielkich lokalach usługowych, małych warsztatach czy zakładach produkcyjnych. To jedna z poważniejszych pozycji po stronie ich wydatków. Tu każdy zaoszczędzony metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni to konkretny, namacalny zysk. Półki obrotowe to sprawdzony pomysł na racjonalne gospodarowanie przestrzenią roboczą, wtedy, gdy chcąc zaoszczędzić, wynajmujemy małe pomieszczenia na prowadzoną przez siebie gospodarczą działalność; w takich lokalach zazwyczaj brak jest miejsca, aby można było tam postawić normalne metalowe, drewniane lub nawet plastikowe regały, na których stałyby typowe magazynowe skrzynki. Jak mówią przedstawiciele firmy RODŁO z Bytomia, w plastikowych pojemnikach obrotowych półek najwygodniej przechowuje się stosunkowo drobny asortyment.

Komfort pracy

Stanowisko robocze urządzone zgodnie z zasadami ergonomii to niewątpliwie sprawa pierwszorzędnej wagi w kwestii wydajności i komfortu pracy. Poza tak oczywistymi sprawami, jak oświetlenie, odpowiednia wysokość stołu warsztatowego czy biurka, wygodne krzesło itd. istotny jest tutaj łatwy dostęp do różnorodnych części, podzespołów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do wykonywania bieżących zadań. Możliwość takiego poręcznego przechowywania różnych drobnych elementów dają właśnie omawiane przez nas w tym miejscu obrotowe półki. Spróbujmy zobaczyć oczami wyobraźni taką półkę zawieszoną bezpośrednio przy stole warsztatowym krawcowej, elektronika, zegarmistrza; wymieniać tutaj takie profesje można byłoby długo. Wystarczy tylko sięgnąć ręką do jednej z pięciu lub sześciu skrzynek składających się na naszą półkę, obrócić ją wokół osi, na której jest zawieszona i oto możemy spokojnie sięgnąć po jej zwartość. Wykonane z polipropylenu skrzynki mają długość, szerokość i wysokość wynoszącą odpowiednio: 217, 90 i 48 mm, nie są więc nadmiernie wielkie. Wysokość całej półki obrotowej wynosi jedynie 355 mm, a więc każdy, siedząc na krześle przy swoim biurku lub stole roboczym, widzi dokładnie wszystko, co znajduje się nawet w najwyżej umieszczonym pojemniku. Rzecz jasna opisaliśmy tutaj jedną z możliwych sytuacji. Polipropylenowe półki obrotowe można bowiem wykorzystywać z powodzeniem wszędzie: w warsztacie, w domu, w małym czy dużym zakładzie pracy, w kamperze, a nawet na jachcie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]