Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja w domu była kojarzona z luksusem. Jednak z biegiem czasu to, co zostało sklasyfikowane jako wyposażenie dla uprzywilejowanych, stało się podstawowym elementem codziennego życia. Jeśli jeszcze nie masz klimatyzatora w domu, musisz poznać korzyści, jakie może przynieść dobry system nawiewu chłodnego powietrza. Gotowy? To zaczynamy!

Zalety klimatyzacji w domu

Instalacja klimatyzatora w domu może być korzystna na wiele różnych sposobów. Oprócz zapewniania chłodu latem są inne mniej oczywiste zalety, z których warto skorzystać.

  • Klimatyzatory jako zamienniki wentylatorów stojących lub wiszących zdecydowanie wyróżniają się jakością działania. Zapewniają dopływ chłodnego powietrza do całego domu, a nie tylko do pojedynczego pomieszczenia.
  • Domowe klimatyzatory dają możliwość kontrolowania temperatury i regulacji wilgotności powietrza.
  • Mogą oczyszczać wnętrze z alergenów.
  • Świeże, cyrkulujące powietrze to świetny sposób na zapobieganie wilgoci, która prowadzi do powstawania i rozkwitu pleśni.
  • Montaż klimatyzacji w domu gwarantuje lepszy sen. Ciepłe i wilgotne warunki w sypialni nie zapewniają komfortowego spania.
  • Cieplejsze i duszne powietrze w pomieszczeniach może prowadzić do letargu i ciągłego zmęczenia. Klimatyzatory je oczyszczają i jonizują, co znacząco wpływa na poprawę samopoczucia w upalne dni.
  • Dobrze utrzymany klimatyzator może konsekwentnie oczyszczać powietrze z nieprzyjemnych zapachów, przepuszczając je przez filtry.
  • Klimatyzacja w domu poprawia bezpieczeństwo. Nie trzeba otwierać okien, aby ochładzać dom lub wypełniać go świeżym powietrzem.
  • W porównaniu z klimatyzatorami pokojowymi centralny system klimatyzacji może zaoszczędzić wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby pokryć koszt całej instalacji w zaledwie kilka lat.

Domowa klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze

Jeśli uważasz, że ​​jedynym celem montażu klimatyzacji w domu jest utrzymanie chłodu w pomieszczeniach, jesteś w błędzie. Jedną z najlepszych cech mechanicznego ochładzania i oczyszczania powietrza jest to, że istnieje wiele różnych systemów zaprojektowanych dla różnych typów domów.

– W domach o powierzchni od 100 mkw. zaleca się montaż systemów VRF. To już tzw. waga ciężka klimatyzacji, ale warto w nią zainwestować. Przy takim rozwiązaniu klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i grzeją, nawilżają i osuszają powietrze – radzi specjalista z przedsiębiorstwa Elektroklim, które specjalizujące się m.in. w projektowaniu i wykonywaniu klimatyzacji.

Dobre klimatyzatory są wyposażone w system filtracji, który oczyszcza powietrze z patogenów i innych zanieczyszczeń trafiających do domu. Mogą również utrzymać stosunkowo niski poziom wilgotności w pomieszczeniach, co jest dobrą wiadomością dla każdego wrażliwego sprzętu elektronicznego.

Rate this post