Przydomowe szambo wymaga zastosowania specjalnych urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem do pompowania brudnej wody i zanieczyszczeń jest pompa zatapialna. Wśród wielu modeli można znaleźć sprzęt wyposażony we włącznik pływakowy. Element ten odgrywa bardzo ważną rolę przy zabezpieczeniu maszyny przed suchobiegiem. Dlaczego warto zainwestować w urządzenie tego typu?

Tryb pracy pompy zatapialnej

Nieruchomości, które nie zostały podpięte do sieci kanalizacyjnej, wymagają zastosowania innych rozwiązań. Najczęściej na działkach montowane jest przydomowe szambo jedno- lub dwukomorowe. Istotny element każdego systemu stanowi profesjonalna pompa zatapialna do szamba. Modele tego typu najczęściej przeznaczone są do pracy w trybie ciągłym. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęty muszą znajdować się pod powierzchnią wody.

Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, maszyna będzie pracować na sucho, a to prowadzi do poważnych uszkodzeń silnika. W związku z tym producenci pomp zatapialnych wprowadzili sporo udogodnień, które mają za zadanie zabezpieczyć sprzęt przed tak zwanym suchobiegiem. Jednym z rozwiązań jest zamontowanie włącznika pływakowego. Jak działa ten element?

Do czego służy włącznik pływakowy?

Eksperci z firmy Dambat, która już od wielu lat zajmuje się produkcją pomp różnego typu, wyjaśniają, dlaczego warto zainwestować w urządzenie z zabezpieczającym pływakiem:

Pompy zatapialne, o ile nie są wyposażone w płaszcz chłodzący, muszą być całkowicie zanurzone w wodzie, niezależnie od tego, czy są przeznaczone do pracy z brudną czy czystą cieczą. Niestety zdarza się, że poziom wody w zbiorniku opadnie tak, że urządzenie zostaje odkryte. Właściciele działki często nie mają o tym pojęcia, dlatego w profesjonalnych pompach powinny znaleźć się zabezpieczenia informujące o możliwości wystąpienia suchobiegu. Jednym z systemów zabezpieczających są właśnie włączniki pływakowe.

Jak działają włączniki pływakowe?

Włącznik pływakowy to niezwykle prosty w obsłudze element. Jeśli woda znajduje się na odpowiednim poziomie, to włącznik zostaje ustawiony w odpowiedni sposób. Wraz z opadaniem poziomu cieczy przyrząd pod wpływem grawitacji zmienia położenie. W momencie, gdy dojdzie do określonego punktu (co będzie oznaczało, że pompa została odkryta, bo wody jest tak mało w studni), pływak samodzielnie wyłącza pompę. W ten sposób urządzenie nie pracuje na sucho i nie ma obawy, że wystąpią trudne do usunięcia awarie. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną pompę z włącznikiem pływakowym.

Rate this post