Wyobraź sobie, że idziesz w ulewnym deszczu. Ludzie chowają się pod parasolami i wiatami, aby nie przemoczyć ubrań, a Ty stąpasz pewnym krokiem. Albo jesteś w górach. Masz tylko stary namiot, a zanosi się na opady. Nie obawiasz się jednak, bo wiesz, że nie przepuści ani jednej kropli. Teraz to możliwe nie tylko w marzeniach!

Jak działają impregnaty do ubrań i butów?

Przywołane wyżej obrazy to nie marzenia, a rzeczywistość – przynajmniej dla osób, które stosują impregnaty chroniące tkaniny przed wodą. Jak to działa? Opowie o tym specjalista z firmy CST-Technika.

– Impregnaty nie dopuszczają do tego, aby woda wniknęła między włókna tkaniny i w głąb innych materiałów, np. naturalnej skóry, w tym wrażliwego na wilgoć zamszu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu substancji hydrofobowych. Odpychają one wodę i zatrzymują ją na powierzchni. Jednocześnie dla użytkownika obecność preparatu jest zupełnie nieodczuwalna. Wygląda to tak, jakby nasze ubrania zyskały supermoc!

Rzeczywiście, możliwość swobodnego chodzenia w zamszowych butach podczas ulewnego deszczu trudno jest przecenić. Wszystkie nasze ubrania i przedmioty wykonane z tkanin oraz materiałów naturalnych i sztucznych mogą stać się wodoodporne. Zalety trudno jest zliczyć, dlatego niżej wymienimy tylko niektóre. Z pewnością masz wiele pomysłów, jak wykorzystać hydrofobowe impregnaty do tkanin w swoim codziennym życiu.

Zastosowania i zalety impregnatów do odzieży (i nie tylko)

Impregnaty mogą być używane na wielu materiałach i tkaninach, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Przykładem tak wszechstronnego preparatu jest impregnat hydrofobowy Stain & Rain Defender. Oto kilka sposobów na jego użycie:

  • doskonale chroni odzież sportową i turystyczną, podnosząc ich właściwości ochronne i zwiększając gamę zastosowań;
  • impregnuje śpiwory, namioty i plecaki, dzięki czemu nie tylko nie przemakają, ale też trudniej się brudzą, a łatwiej czyszczą – prawdziwa gratka dla obieżyświatów!
  • tworzy hydrofobową powłokę zabezpieczającą buty wszystkich rodzajów: sportowe, górskie, skórzane, zamszowe, z nubuku i tworzyw sztucznych;
  • chroni tapicerki domowe i samochodowe przed skutkami zalania, a tym samym przed uciążliwym lub drogim praniem. Szczególnie ucieszą się z tego młodzi rodzice oraz posiadacze niesfornych zwierzaków.

Preparat ma postać sprayu. Wystarczy rozpylić go na powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Należy pamiętać, aby wcześniej była dokładnie wyczyszczona. Po naniesieniu środek jest niewidoczny i w żaden sposób niewyczuwalny. Powłoka, choć nie przepuszcza płynów (a mówiąc ściślej – odpycha je), jest oddychająca. Te właściwości sprawiają, że zabrudzenia takie jak np. błoto z trudem przylegają i łatwiej je usunąć.