W każdym domu znajdzie się z pewnością mnóstwo niepotrzebnych papierów – zniszczonych książek, gazet, starych zeszytów, nieaktualnych dokumentów. Z ich nadmiarem możemy radzić sobie na różne sposoby: powszechną praktyką jest wyrzucanie ich wraz z innymi odpadami, niektórzy ludzie używają starego papieru do palenia w piecach i kominkach. Inną drogą jest udanie się do skupu. Dlaczego warto wybrać właśnie ten sposób?

Porządek w domu

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, dlaczego w ogóle warto pozbyć się makulatury? Powód jest oczywisty – w ten sposób możemy zaoszczędzić mnóstwo miejsca w naszym domu. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele papierów w naszym domu jest po prostu zbędnych – rozłożone po pokojach nie wydają się zajmować zbyt dużej powierzchni, wystarczy jednak je wyciągnąć i posegregować, by przekonać się, jak wielka jest ich łączna objętość. Warto raz do roku rozejrzeć się po mieszkaniu za makulaturą, która już do niczego nam się nie przyda – im mniej zbędnych przedmiotów się w nim znajduje, tym łatwiejsze sprzątanie na co dzień.

Korzyści dla środowiska

W ostatnich latach widać wyraźny umacnianie się postawy ekologicznej w naszym społeczeństwie – Polacy mają coraz większą świadomość na temat zanieczyszczenia środowiska, interesują się technologiami przyjaznymi środowisku – mówi przedstawiciel Zakładu Obrotu Złomem – Recykling surowców to jeden z podstawowych mechanizmów pozwalających ograniczyć ilość zanieczyszczeń w środowisku. Warto zwrócić uwagę na wielość korzyści, płynących z takiego postępowania:

  • Ograniczenie wycinki drzew – makulatura to gotowy surowiec, który można wykorzystać ponownie w produkcji zeszytów, książek, opakowań i innych artykułów papierowych. Wykorzystanie jej zmniejsza zapotrzebowanie na celulozę pozyskiwaną z żywych drzew.
  • Ograniczenie wielkości składowisk odpadów – papier wyrzucony do kosza trafia ostatecznie na wysypisko śmieci. Jedna tona papieru może stanowić do 7 metrów sześciennych wszystkich odpadów – oddając makulaturę do skup spowalniamy rozrastanie się wysypisk.
  • Oszczędność energii, wody i paliwa – wyprodukowanie papieru z drewna wymaga nieporównywalnie większego zużycia energii i innych surowców, niż wytworzenie papieru z makulatury. Szacuje się, że z jednej tony makulatury możemy zaoszczędzić ponad 26 tys. litrów wody (jedna osoba wypija tyle w ciągu ok 36 lat) i 4200 kWh energii (czyli ilość potrzebną do ogrzewania mieszkania przez około pół roku). Pamiętajmy, że pozyskanie energii niesie za sobą potężne zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.

Korzyści materialne

Jeśli kogoś nie przekonują argumenty proekologiczne, warto zwrócić uwagę, że skupy makulatury płacą za dostarczony surowiec – cena za kilogram papieru to około 20 groszy. Wydaje się to niewiele, jednak nawet niewielki zysk jest lepszy, niż żaden – wyrzucając papier do śmieci dosłownie pozbywamy się pieniędzy.