Zamki szyfrowe niektórym osobom kojarzą się z sejfami oraz z zabezpieczeniami w bankach, lombardach, salonach samochodowych itd. Oczywiście można je stosować do takich celów, ale coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się także mieszkańcy domków jednorodzinnych, właściciele większych firm itd. Jakie są plusy z korzystania z zamków szyfrowych i czy warto rozważyć taką inwestycję?

Zamki szyfrowe mechaniczne

Tradycyjne zamki szyfrowe to bezpieczne i sprawdzone produkty dla osób poszukujących solidnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Największą ich zaletą jest to, że nie wymagają dostępu do prądu oraz nie zawierają okablowania. Tak więc nawet przy przerwie w dostarczaniu energii elektrycznej zamki spełniają swoją podstawową funkcję, a dodatkowo ich instalacja jest maksymalnie uproszczona.

Wiele osób obawia się, że nie poradzą sobie z obsługą mechanizmu. Tymczasem warto wiedzieć o tym, że instalacja mechanicznego zamka szyfrowego nie różni się od tej znanej z klasycznego zamka. Użytkowanie nie wymaga natomiast specjalistycznych umiejętności.

Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie zaliczają się na przykład modele dostępne w komplecie z pełnowymiarową klamką. Sprawdzają się szczególnie w przypadku pomieszczeń firmowych w biurowcach lub z zakładach przemysłowych – wyjaśnia ekspert z firmy Atline SYSTEMY ALARMOWE.

Zamki szyfrowe elektroniczne

Bardziej nowoczesną alternatywę stanowią szyfrowe zamki elektroniczne. Ich główną zaletą jest wysoka funkcjonalność, a także uniwersalność. Mają szerokie zastosowanie w lokalach przeznaczonych na wynajem, w szpitalach, w biurowcach oraz w obiektach handlowo-usługowych i przemysłowych.

Obsługa urządzeń jest możliwa za sprawą prostej klawiatury, która przypomina przyciski w aparacie telefonicznym. Zamki elektroniczne mają różne poziomy szybkiego programowania. Wyposaża się je ponadto w funkcję kodu powtarzalnego lub niepowtarzalnego. Jeśli więc zajdzie potrzeba unieważnienia prawa dostępu do drzwi, można z łatwością i w każdej chwili, zmienić szyfr. Wbrew powszechnemu przekonaniu, one również nie wymagają okablowania lub podłączenia do prądu, gdyż są zasilane wymienną baterią.

Dlaczego warto zainwestować w zamek szyfrowy?

Najważniejszą zaletą korzystanie z zamków szyfrowych jest zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to natomiast jedyna mocna strona tych urządzeń.

Wspomniane zamki instaluje się szybko i łatwo. Dodatkowo nowoczesne elektroniczne zamki szyfrowe podłącza się do jednego systemu, a więc można nimi zarządzać nawet z poziomu serwera. Istnieją też warianty z dostępem przy pomocy kart – dzięki temu nie trzeba za każdym razem wpisywać kodu dostępu. To bardzo wygodna opcja, która sprawdza się zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej i w hotelach.

Większość dostępnych na rynku rozwiązań opracowano z myślą o klientach, którzy nie dysponują specjalnymi narzędziami oraz umiejętnościami w zakresie obsługi skomplikowanych mechanizmów. Nie należy więc obawiać się trudności związanych z obsługą zamków szyfrowych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]