Z roku na rok w Polsce pojawia się coraz więcej kantorów internetowych, z których coraz chętniej i pewniej korzystamy. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne, ponieważ logując się do panelu klienta, mamy zwykle do dyspozycji kalkulator z aktualnymi kursami walut online, które pomagają nam w prosty sposób obliczyć, ile potrzebujemy środków na zakup potrzebnej nam ilości waluty. Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów walutowych?

Jak działa kalkulator walutowy?

Kalkulator walutowy to narzędzie, które pozwala nam na przeliczenie wybranych walut na podstawie kursów ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski. Kalkulatory w kantorach online pozwalają na przeliczenie walut na podstawie kursów aktualnych, średnich, tylko niektóre z nich umożliwiają przeliczanie notowań archiwalnych. Kalkulator pozwala nam dokładnie wyliczyć, ile środków będziemy potrzebować na zakup potrzebnej nam ilości waluty. Narzędzie tego typu przydają się także w przypadku ustalania wartości faktury, którą wystawiamy w obcej walucie, także podczas wystawiania faktury dla klienta zagranicznego.

W kantorach internetowych kursy walut aktualizowane są nawet co kilkanaście sekund, dlatego mamy pewność co do wskazanych wartości. Każdy rzetelny kantor dba o zaufanie swoich klientów i czuwa nad prawidłowym przepływem środków finansowych. Wystarczy więc przesłać odpowiednią kwotę na konto kantoru i czekać na przelew zwrotny w wybranej przez nas walucie. Na stronie kantoru Centnet.pl z Wrocławia na przykład możemy przeczytać, które banki są obsługiwane – transakcje w nich wykonywane są w czasie pracy kantoru natychmiast i bezpłatnie. W innych bankach może dojść do opóźnień, mogą też pojawić się dodatkowe koszty, jednak zawsze jesteśmy o tym wcześniej informowani.

Dlaczego korzystanie z kalkulatorów walutowych się opłaca?

Korzystanie z kalkulatorów walutowych online jest dla nas opłacalne, ponieważ możemy dokładnie wyliczyć, jakie środki będą nam potrzebne, nawet do kilku miejsc po przecinku. Na stronie solidnego kantoru internetowego zawsze widzimy aktualne kursy walut (skup i sprzedaż) i wskazany czas aktualizacji. Teoretycznie możemy więc dokonać obliczeń na kalkulatorze naszego komputera, telefonu, czy podręcznym kalkulatorze biurowym. Mogłoby się jednak zdarzyć, że nie zauważymy, kiedy znaleźliśmy się przez przypadek offline i nie zwrócimy uwagi na to, że aktualizacja kursów walut miała miejsce dużo wcześniej. Gdy korzystamy z kalkulatora walutowego, który udostępnia dla nas kantor, nie ma takiego ryzyka – gdyby internet zaczął nam szwankować (a w końcu nawet najlepszy operator czasem może nas zawieźć), od razu to dostrzeżemy. Kalkulatory walutowe dają nam poczucie bezpieczeństwa i są po prostu wygodne.