Chociaż coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się ekologiczne źródła energii, nadal jednym z najbardziej opłacalnych sposobów opalania domu będzie palenie węglem. Co więcej, tego typu opałem da się palić w sposób ekologiczny i ekonomiczny zarazem; wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sprawdź, dlaczego opłaca się palić węglem i jak to robić.

Prawidłowa eksploatacja komina pozwala oszczędzić nawet do 30% opału. Aby palenie węglem było opłacalne, nie należy zamykać całkowicie dopływu powietrza, póki żar nie zamknie całego węgla. Ponadto trzeba pamiętać, aby drzwiczki w kotle były zamykane i aby nie dokładać węgla w trakcie palenia. Co jeszcze robić, aby palenie węglem było opłacalne?

Zasada pierwsza: nie zasypuj żaru

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie zasypywać żaru. Dokładając opał małymi porcjami, musimy pilnować, by ilość nie węgla nie była zbyt wielka. Powinno jej być tylko tyle, aby po dołożeniu nie zgasły płomienie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • dokładając od boku
  • rozpalając od góry

W pierwszym przypadku, zanim dołożymy do pieca, zgarnijmy żar na tył paleniska. Następnie pustą część rusztu zasypmy opałem tak, aby stykał się z żarem bokiem, ale go nie nakrywał. W ten sposób dołożymy na raz dużą ilość węgla bez zaduszenia płomieni, a żar stopniowo rozpali nową porcję paliwa.

Z kolei rozpalanie od góry polega na wsypaniu do pustego paleniska na raz dużą ilość paliwa, rozpalenie go od góry, a następnie grzanie przez kilka godzin bez dokładania. Spalanie węgla w ten sposób po około 15 minutach od startu jest bezdymne. Daje oszczędność około 30% opału, a emisja szkodliwych pyłów i sadzy zmniejsza się nawet o 50-70%. Palenie węglem jest zatem opłacalne; gdyż paliwo to jest tanie w eksploatacji oraz, pod podarunkiem prawidłowego rozpalania, nie zanieczyszcza środowiska.

Czyśćmy piec i komin

Palenie węglem jest opłacalne także pod warunkiem, że regularnie czyścimy komin; co najmniej raz w tygodniu. Aby komin działał prawidłowo, warstwa sadzy nie powinna przekraczać około 3 do 4 mm. Nie czekajmy aż pojawią się problemy z ciągiem; absolutnie obligatoryjne jest czyszczenie pieca przynajmniej raz w roku. Nie tylko zapewnimy sobie w ten sposób bezpieczeństwo, lecz również tempo zarastania pieca i komina sadzą zmniejszy się co najmniej o połowę.

Równie ważne będzie zaopatrzenie się w dobrej jakości węgiel. Znajdziemy go na przykład u Autoryzowanego Sprzedawcy Węgla WęgloSmyk.

Równomierne grzanie

Kolejną zasadą efektywnego ogrzewania pomieszczania jest jego równomierne grzanie. Aby palenie węglem się opłacało, powinniśmy palić dłużej mniejszą porcję paliwa na ruszcie, częściej dokładając. Dzięki temu, im dłużej będziemy grzać, tym bardziej nagrzeją się ściany i zwiększy się komfort cieplny. Co więcej, paląc dwa razy dłużej nie zużywamy dwa razy więcej węgla. Dzięki równomiernemu i stałemu grzaniu bowiem temperatura w domu już nie spada, kiedy dom nie jest ogrzewany, dzięki czemu nie musimy zużywać dużo węgla do rozgrzania zimnych i wilgotnych ścian.