W trosce o ekologię i środowisko naturalne coraz bardziej popularne i powszechne w użyciu stają się biopaliwa, które do wytworzenia energii wykorzystują surowce odnawialne. Do tego typu materiałów opałowych należy pellet występujący w postaci granulatu i pozyskiwany najczęściej z drewna w formie trocin, wiórów i zrębków. Czym się charakteryzuje i co świadczy o jego ekologiczności?

Czym jest pelet?

Pelet to materiał opałowy należący do grupy biopaliw – pozyskiwana z niego energia pochodzi ze spalania surowców odnawialnych. Występuje w postaci niewielkich granulek powstających poprzez sprasowanie odpadów drzewnych pod wysokim ciśnieniem. Warto dodać, iż nie zawiera on żadnych sztucznych dodatków, takich jak na przykład lakiery – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę LUSKAR z Krakowa.

Pelet może mieć zróżnicowany skład, jednak najbardziej popularny i powszechnie wykorzystywany jest pellet drzewny, który powstaje zazwyczaj z trocin, wiór i zrębek. Możemy spotkać również odmianę powstającą z siana i słomy lub z łuski słonecznika. Pelet spala się w specjalnych, w pełni zautomatyzowanych kotłach, które zapewniają ogromną wygodę użytkowania, gdyż są praktycznie bezobsługowe. Nowoczesne modele pozwalają nawet na sterowanie pracą palnika za pomocą telefonu lub komputera.

Ekologiczność

Pelet jest niewątpliwie paliwem bardzo ekologicznym i przyjaznym dla środowiska, bywa nazywany nawet „zielonym węglem”. Jest to jeden z powodów, dla którego staje się tak bardzo popularny. Pelety mają niską zawartość wilgoci, popiołów i szkodliwych dla środowiska substancji, a ogólny bilans ich emisji dwutlenku węgla podczas spalania wynosi 0% – wydzielana do atmosfery ilość CO2 jest taka sama, jak ta pobierana przez rośliny w trakcie ich wzrostu. Co ważne, pelet odznacza się wysoką wartością energetyczną.

Pelet to także paliwo czyste, które nie pozostawia zabrudzeń w miejscu składowania i pozwala na wygodny transport, a podczas spalania w kotle nie pozostaje nadmiar sadzy. Charakteryzuje się faktem, iż pozostawia bardzo małą ilość popiołu, który dodatkowo może być użyty jako nawóz, ze względu na zawartość korzystnych dla roślin składników mineralnych.

Należy zaznaczyć, iż jest to także paliwo bardzo szybko odnawialne w przeciwieństwie do ropy, gazu czy węgla, które ulegają stopniowemu wyczerpaniu. W przypadku biomasy cały proces odnowy wynosi od roku do kilku lat, a jej zasoby są praktycznie niewyczerpalne. Fakt ten wiąże się również ze stosunkowo niską ceną peletu, a więc jest to także paliwo ekonomiczne.