Choć na rynku renowacji mebli zabytkowych istnieje duża konkurencja, to warto zwrócić uwagę na bardzo ważny czynnik, jakim jest doświadczenie pracujących tam specjalistów. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zwiększenie konkurencyjności poprzez wykorzystywanie do renowacji mebli elementów niezgodnych z pierwowzorem lub stosowanie tańszych zamienników – co ma przełożenie na znacznie niższą cenę oferowanych usług.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy renowacji mebli?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych posiadaniem zabytkowych mebli. Jednym z tańszych sposobów ich pozyskania jest kupienie przedmiotów zużytych lub uszkodzonych i przeprowadzenie ich renowacji. Jednakże w trakcie tego procesu łatwo o popełnianie błędów przez osoby niedoświadczone.

Jednym z częściej popełnianych błędów jest niewłaściwe przygotowanie powierzchni pod odmalowanie i nałożenie lakieru. Jest to proces żmudny, który wymaga ogromnej skrupulatności. Trzeba najpierw usunąć z mebli łuszczącą się farbę i lakier. W tym celu wiele osób wykorzystuje urządzenia elektryczne, co zwiększa tempo prac, ale może się zakończyć uszkodzeniem czyszczonej powierzchni.

Często błędy wynikają z niewiedzy. Specjaliści zajmujący się renowacją mebli zabytkowych muszą znać techniki i środki wykorzystywane do impregnacji drewna z różnych epok. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że korzystając ze współczesnych preparatów nie doprowadzi się do zniszczenia oryginalnych zdobień lub kolorystyki.

Osobnym aspektem jest technika politurowania mebli. Wykorzystuje się ją do renowacji starych mebli. Głównym preparatem jest politura, czyli spirytusowy rozwór szelaku (rodzaj żywicy pozyskiwanej od owadów), która od wieku służyła do zabezpieczania drewna oraz nadawania mu szlachetnego wyglądu. Politurowanie daje świetne efekty, ale wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego korzystają z niej jedynie specjaliści.

Renowacją i dawnymi technikami politurowania mebli zabytkowych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak AntykiSijka z siedzibą w Czersku.

Firma z tradycjami gwarantem dobrej renowacji?

Firmy, które od pokoleń zajmują się przeprowadzaniem renowacji mebli, skupiają ekspertów w tej dziedzinie, którzy korzystają z technik sztukmistrzów z branży konserwatorskiej. Oprócz wiedzy technicznej dotyczącej struktury i wykonania naprawianych przez nich obiektów, muszą oni również posiadać wiedzę z zakresu historii sztuki. Poszczególne epoki bowiem różniły się między sobą stylistyką, preferowaną tematyką ornamentów oraz wykorzystywanymi materiałami.

Rate this post