Kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie, które będzie niezbędne we wszystkich budynkach mieszkalnych i użytkowych wznoszonych w naszym klimacie. Odpowiednio dobrany do kubatury obiektu, jaki ma być ogrzewany, zapewni właściwy komfort cieplny jego użytkownikom. Warunkiem prawidłowego działania będzie utrzymywanie kotła w możliwie dobrym stanie technicznym. Zaniedbania spowodują nie tylko ryzyko awarii, ale też ograniczą efektywność.

Dlaczego serwis kotłów jest konieczny?

Sprawne funkcjonowanie instalacji grzewczej gwarantuje dostarczanie odpowiedniej ilości ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Wszelkiego rodzaju awarie są kłopotliwe, zwłaszcza jeśli zdarzają się w sezonie grzewczym. Wyłączenie kotła z użytkowania nawet na kilka dni szybko doprowadza do wychłodzenia budynku, a nierzadko nawet uniemożliwia jego wykorzystywanie. Choć kotły grzewcze pochodzące od renomowanego producenta cechują się małą awaryjnością, to trzeba pamiętać, że działają one pod znacznymi obciążeniami. Poszczególne elementy mają kontakt z wodą, która działa korozyjnie, a jej skład może być powodem osadzania się kamienia kotłowego. Powstające dymy zawierają sporo agresywnych chemicznie substancji, problemem jest też wysoka temperatura, do której nagrzewają się części urządzenia. Bez regularnego serwisu kotłów centralnego ogrzewania nawet te najlepiej zaprojektowane i wykonane są narażone na zwiększone ryzyko pojawienia się usterek. Na szczęście wykonywanie zalecanych przez producenta przeglądów może w znacznym stopniu ograniczyć to niebezpieczeństwo.

Jakie czynności są wykonywane najczęściej?

Zakres czynności niezbędnych podczas przeglądu zależy od stanu urządzenia i rodzaju wykorzystywanego opału. W kotłach na paliwa stałe podstawą będzie staranne oczyszczenie komory spalania oraz wymiennika ciepła. Gromadzące się osady nie tylko mają niekorzystny wpływ na metal, z jakiego są wykonane poszczególne części, ale też zakłócają proces wymiany ciepła oraz obniżają temperaturę spalania. Zadbać należy także o część wodną, zwłaszcza o usunięcie powstającego kamienia. Potrzebne będzie też sprawdzenie działania podajnika oraz całej instalacji c.o., a także parametrów pracy kotła.

Producentem nowoczesnych kotłów grzewczych jest Zakład Urządzeń Grzewczych POLSPAW. Oferowane wyroby mają znak EcoDesign świadczący o spełnianiu aktualnych wymogów środowiskowych i mogą poszczycić się 5-letnią gwarancją szczelności. Firma oferuje także wsparcie serwisowe – zarówno bezpośrednie, jak i dzięki współpracującym z nią instalatorom i serwisantom.