Choć opady śniegu nie są w naszym kraju tak częste i obfite, jak w państwach północnych, to i tak mogą spowodować wiele problemów. Nie tylko drogi i chodniki powinny być regularnie odśnieżane – warstwa śniegu zalegająca na dach może stanowić bardzo poważne zagrożenie, zarówno dla budynków i korzystających z nich osób, jak również dla najbliższego otoczenia.

Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu

Śnieg nie wydaje być zbyt ciężki, kiedy weźmiemy go do ręki, jednak jest to wrażenie bardzo złudne. Centymetrowa warstwa śniegu rozłożona na metr kwadratowy powierzchni waży średnio 2,5 kilograma – im większa wilgotność śniegu, tym większa jest jego masa. Metr sześcienny mokrego śniegu to już około 600 kilogramów. Tak duży ciężar może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji dachowej, szczególnie, jeśli dach jest płaski lub ma na tyle niski kąt nachylenia, że śnieg sam z siebie nie jest w stanie zsunąć się z niego. Dach jest wtedy narażony na zawalenie, co z kolei pociąga za sobą niebezpieczeństwa dla osób przebywających wewnątrz budynku.

To główny powód, dla którego tak ważne jest, żeby odśnieżanie dachów było wykonywane w trybie regularnym – wyjaśnia specjalista firmy ElbrusWykonywanie tych prac doraźnie, dopiero po obfitych opadach śniegu zwiększa ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachowej.

Śnieg może mieć również destrukcyjny wpływ na inne elementy konstrukcyjne, może między innymi obciążać system rynnowy lub przewody kominowe

Sople i nawisy

Śnieg, wilgoć, niskie temperatury i wiatr prowadzą do tworzenia się na krawędziach dachów lodowych sopli bądź tak zwanych nawisów. Oba zjawiska są bardzo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu budynków. Dzieje się tak, jeśli pod wpływem własnego ciężaru oderwą się one od dachu. Lecąc w dół lodowo-śniegowe bryły potrafią osiągnąć bardzo dużą prędkość – jeśli uderzą znajdującego się poniżej przechodnia mogą spowodować groźne obrażenia lub nawet stać się przyczyną jego śmierci. Ekipy odśnieżające muszą pamiętać, żeby koniecznie usuwać tego typu obiekty z krawędzi dachu podczas odśnieżania.

Kary finansowe

Zgodnie z polskim prawem osoby zarządzające budynkami mają prawny obowiązek dbania o stan dachu nieruchomości i przeprowadzania regularnych kontroli. Niedopełnienie tego zobowiązania skutkować może karami finansowymi, a nawet ograniczeniem wolności. Prawo budowlane w tym zakresie zostało zaostrzone po tym, jak w 2006 roku w wyniku nadmiernego obciążenia konstrukcji dachu śniegiem doszło do zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Śmierć poniosło wtedy 65 osób.