Listwy przypodłogowe są istotnym elementem wykończenia wnętrz. Pełnią jednak nie tylko funkcję dekoracyjną – ich montaż jest wręcz koniecznością: listwy bowiem między innymi chronią ścianę oraz są pomocne w stabilizacji posadzki. Dowiedz się, jakie jeszcze funkcje pełnią listwy montowane przy podłodze oraz dlaczego są tak ważne w kwestii wykończenia posadzki.

Listwa tylko z pozoru jest drobnym elementem wykończenia wnętrza. W rzeczywistości zaś, materiał, z którego jest wykonana, jej kolor oraz kształt mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia.

Listwy przypodłogowe – na czym polega ich funkcjonalność?

Montaż listew przypodłogowych jest koniecznością – do ich podstawowych funkcji należy  między innymi stabilizacja podłogi oraz zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej.

Jak dodaje specjalista z hurtowni materiałów budowlanych Bud-Chem z Bytomia: Dylatacja to specjalna szczelina celowo pozostawiana na styku podłogi i ścian. Jej celem jest wyeliminowanie pęcznienia i wybrzuszania się podłogi pod wpływem zmian wilgotności. Poszukując odpowiednich listew warto zwrócić uwagę na to, by ich grubość była wystarczająca do zamaskowania szczeliny dylatacyjnej.

Listwy mogą pełnić również funkcję maskującą kable i przewody – w zależności od rodzaju, mają one bowiem specjalne wyżłobienia i podcięcia na tylnej ścianie, w których można z powodzeniem ukryć nadmiar kabli.

Listwy przypodłogowe służą również zabezpieczeniu ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wilgoci oraz zabrudzeniami, na które narażamy jej powierzchnię każdorazowo choćby podczas sprzątania.

Listwa jako element dekoracyjny

Listwy przypodłogowe obecnie nie są już jedynie koniecznym dodatkiem funkcjonalnym posadzki – odchodzi się także od zasady dobierania listew pod kątem kolorystyki pokrycia podłogi.

Dzięki listwom, które mają istotny wpływ na całość aranżacji pomieszczenia, powstaje harmonijne i spójne połączenie podłogi i ścian z pozostałymi elementami stolarki.

Z ich pomocą można z powodzeniem optycznie powiększyć pomieszczenie, zaakcentować wykończenie ścian oraz podkreślić piękno posadzki.

Dlaczego warto wybrać drewniane listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe wykonane z naturalnego drewna stanowią doskonałe uzupełnienie drewnianych podłóg. Jednak nie tylko! Sprawdzą się one również idealnie w połączeniu z panelami oraz płytkami ceramicznymi. Z powodzeniem odmienią każde wnętrze wprowadzając naturalność i dodając mu niepowtarzalnego subtelnego uroku.

Rynek materiałów wykończeniowych oferuje listwy o różnych grubościach, wysokościach oraz kształtach. Dostępne są listwy w formie niższych ćwierćwałków oraz średnich i wyższych cokołów. W zależności od rodzaju, dostępne są listwy z surowego drewna, lakierowane bądź fornirowane.

Drewniane listwy wyróżniają się wyjątkową trwałością oraz różnorodnością kształtów i wzorów, dzięki czemu mogą z powodzeniem odmienić pomieszczenia aranżowane w każdym stylu. Minimalistyczne listwy w formie wysokich cokołów będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz.

Niewątpliwym atutem drewnianych listew przypodłogowych jest możliwość ich malowania, dzięki czemu z powodzeniem dopasujemy je do koloru pozostałej stolarki lub wyróżnimy je na tle ścian i wykończenia podłogi. Świetnym i modnym w ostatnich latach rozwiązaniem są białe szerokie listwy kontrastujące z kolorową ścianą, które jednocześnie podkreślą jej walory estetyczne.

Montaż drewnianych listew jest wyjątkowo łatwy i bezproblemowy: można zamocować je do ściany za pomocą kleju lub kołków.