Wybierając pokrycie dachu, mamy do wyboru wiele możliwości. Jedną z nich jest wybranie dachówki płaskiej lub falistej. Oba rodzaje dobrze sprawdzą się zarówno na dachach o mało skomplikowanej konstrukcji, jaki i tych o zróżnicowanej geometrii. Zanim wybierzmy konkretne rozwiązanie, warto poznać wady i zalety dostępnych na rynku dachówek.   

Dach jest elementem architektonicznym domu, przesądzającym o jego wyglądzie, a także nadającym mu określony charakter. Pokrycie dachu powinno zatem spełniać nie tylko funkcje użytkowe i dobrze zabezpieczać całość konstrukcji, lecz również być elementem dekoracyjnym. Jakie są wady i zalety dachówek płaskich oraz falistych?

Dachówki płaskie

Jedną z największych zalet dachówek płaskich jest ich uniwersalność. Chociaż najlepiej sprawdzą się na dachach wielopołaciowych, z licznymi lukarnami, gdzie nie będą konkurować z rysunkiem dachu, również dobrze wyglądają na prostych dwuspadowych dachach, o średnim stopniu nachylenia. Nadają się zarówno na budynki w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym, na których tworzą eleganckie, horyzontalne pasy.

Dachówki płaskie są chętnie wybierane przez klientów między innymi hurtowni pokryć dachowych Dachlux także ze względu na inne zalety. Tworzą bowiem jednolitą, szczelną powierzchnię. Są bardzo trwałe, niepalne, a także długo zachowujące swoją barwę mimo promieniowania UV. Doskonale pokryją nawet najbardziej skomplikowane kształty połaci.

Dachówka płaska niepozbawiona jest jednak wad. Do najważniejszych należą:

  • każde załamanie lub niedociągnięcie w wykonaniu więźby dachowej jest bardzo widoczne
  • przy nierównomiernych odległościach i kątach dach może być nieszczelny i mało estetyczny
  • w przypadku montażu zbyt długich krokwi, wzrasta ryzyko wpłynięcia wody pod zamek dachówki

Największa wadą dachówek płaskich jest fakt, iż żadna dachówka nie jest idealnie równa. Im jest mniejsza tym z reguły jest prostsza.

Dachówki faliste

Dachówki faliste będą doskonałym wyborem przede wszystkim w przypadku dachu o skomplikowanym kształcie. Sprawią, że występujące na nim jednorodne połacie staną się bardziej przestrzenne i plastyczne.

Ponadto dachówki faliste stworzą na dachu faliste linie, które nadadzą mu wyrazisty kształt, a dach będzie sprawiał wrażenie niezwykle solidnego. W ich zagłębieniach i na grzbietach odbijać się będzie światło, a cały dach mienić się będzie światłocieniem.

Tego typu dachówki są również dobrym rozwiązaniem w przypadku dachów prostych i małych. Uczynią je bowiem optycznie większymi i bardziej dynamicznymi.

Kolejną zaletą dachówki falistej jest fakt, że nawet jeśli jest krzywa, na prawidłowo wykonanym dachu, gubimy ten efekt.

Pamiętajmy, że w przypadku każdego rodzaju dachówki, cena świadczy o jakości; im droższa dachówka, tym lepiej wykonana.

[avg] ([per]) [total] vote[s]