Dachówki i blachodachówki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych materiałów budowlanych do wykonywania pokryć dachowych, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Dachówki najczęściej wykonywane są z ceramiki lub betonu, blachodachówki – jak sugeruje nazwa – ze stali. Czym właściwie się różnią poza estetyką i na jaki materiał najlepiej się zdecydować?

Charakterystyka dachówek

Dachówki to jedne z najstarszych pokryć dachowych, stosowane od wieków. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe, zaliczamy do ciężkich pokryć dachowych. Są niepalne, odporne na zmianę warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Mogą różnić się od siebie kształtem – do najpopularniejszych dachówek zaliczamy:

  • duże dachówki zakładkowe,
  • esówki, zwane też holenderkami, o przekroju poprzecznym przypominającym literę S,
  • karpiówki – płaskie dachówki, które możemy układać w łuskę lub koronkę,
  • mnich-mniszka – dachówki o dwóch kształtach, które układa się parami.

Jak już wspomnieliśmy, dachówki ceramiczne i betonowe zaliczamy do pokryć ciężkich (to średnio 40 kg/m2), są droższe w porównaniu z blachodachówkami, a ich układanie zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Trzeba jednak przyznać, że dachówki ceramiczne i betonowe są wyjątkowo estetyczne i wyjątkowo podkreślają urok konstrukcji tradycyjnych dachów spadzistych.

Charakterystyka blachodachówek

Blachodachówki produkowane są przede wszystkim z ocynkowanych blach stalowych, które powlekane są specjalnymi powłokami ochronnymi, np. poliestrem. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych PIMAR z Poznania, ciężar jednego metra kwadratowego pokrycia dachowego z blachodachówki może być nawet o 10 razy mniejszy niż pokrycia z dachówek ceramicznych lub betonowych. O wyborze właściwego pokrycia musimy pomyśleć już na etapie projektowania domu, czy innego obiektu, ponieważ konstruktor w swoich obliczeniach musi uwzględnić jego ciężar. Konstrukcje projektowane dziś przez projektantów można określić jako bezpieczne, ponieważ zawsze uwzględniany jest „zapas”. W kalkulacjach ciężaru pokrycia uwzględniana jest nawet maksymalna warstwa mokrego śniegu, który mógłby zalegać na dachu. Jednak biorąc pod uwagę tak dużą różnicę między ciężarem dachówek a blachodachówek, materiał powinniśmy wybrać już na etapie projektowania. Na rynku do wyboru mamy blachodachówki o różnych przekrojach i kształtach, które mogą być formowane na różne sposoby. Mogą być dowolnie przycinane, a to duże ułatwienie w przypadku układania pokrycia dachu o skomplikowanym kształcie. Do wyboru mamy też bardzo szeroką paletę kolorów materiału.

Możemy więc podsumować w skrócie: dachówki ceramiczne i betonowe są cięższe, droższe i trudniej się je układa (co również wiąże się z wyższymi kosztami, oczywiście jednorazowymi). Ich przewagą nad blachodachówkami jest dłuższa trwałość i dla większości także estetyka. Jeśli więc nie ogranicza nas budżet, dachówki ceramiczne i betonowe nam się podobają, a konstrukcja dachu pozwala na ich ułożenie – wybierzmy dachówki. Jeżeli nie chcemy inwestować więcej gotówki, konstrukcja dachu może nie wytrzymać obciążenia dachówkami lub ten materiał po prostu nam się nie podoba – wybierzmy blachodachówkę.