Zanieczyszczenia kanalizacji wywołane są zarówno czynnikami związanymi z normalnym użytkowaniem, jak i ich przyczyną może być wpływ środowiska. Kiedy z rur wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, a ciśnienie wody zdecydowanie jest nieprawidłowe, nie warto czekać. Zaniechanie regularnego udrażniania kanalizacji, nie tylko wpłynie na mniejszy komfort użytkowania, ale także może być źródłem potencjalnych awarii. Obecnie istnieje kilka metod skutecznego czyszczenia kanalizacji, jednak jedną z nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań jest metoda nazywana WUKO. 


Na czym polega metoda WUKO?


Metoda WUKO inaczej nazywana jest metodą hydrodynamiczną, która w swoim działaniu wykorzystuje wysokie ciśnienie wody. Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania kanalizacji, jak i udrażniania rur. Określenie WUKO pochodzi od specjalistycznych pojazdów, które są nieodłącznym elementem przebiegu całego procesu. Do kanalizacji wprowadza się wąż ciśnieniowy z głowicą wyposażoną w dysze. Specjalna pompa tłoczy wodę przez wąż do głowicy czyszczącej, której wielkość zostaje dopasowana pod względem ilości zanieczyszczeń, a także średnicy rur. Czyszczenie kanalizacji odbywa się za pomocą silnego strumienia wody, który powoduje odrywanie się nieczystości i wypłukiwanie wszystkich niedrożności, a następnie gromadzone są one w studni rewizyjnej. Dysze wraz ze strumieniem wodnym zazwyczaj ułożone są w różnych kierunkach – jedna wypłukuje osad, natomiast druga zajmuje się odpompowywaniem wody. Co więcej, za pomocą specjalnych głowic istnieje możliwość regulacji ciśnienia wody, co sprawia, że usunięciu ulec mogą niemal wszystkie nieczystości. 

Jak wygląda pojazd WUKO?


Pojazdy typu WUKO to specjalistyczne samochody ssąco-płuczące lub ciśnieniowe, wykorzystywane do kompleksowej obsługi systemów kanalizacyjnych. W innowacyjnych firmach istnieje możliwość dopasowania pojazdu do rodzaju miejsca oraz występujących zanieczyszczeń. Przykładem może być firma AS-EKO, która w swojej ofercie posiada 4 typy pojazdów dostosowanych do poszczególnych usług. Między innymi są to samochody, które służą do mycia instalacji kanalizacyjnej, ale również do usuwania zanieczyszczeń wpustów ulicznych i ze studzienek, a także czyszczenia szamb. Pojazdy wyposażone są w kompresor, pompę ssąco-tłoczącą, węże, wysięgnik teleskopowy i zawór dolnego ssania. Co więcej, zbiornik posiada 2 komory o zmiennej objętości. Jedna wypełniona jest wodą, natomiast w drugiej gromadzone są pobierane nieczystości. Dodatkowo pojazd posiada specjalny system filtracyjny, który skutecznie ogranicza zużycie wody, co z pewnością wpływa na ekonomiczność tej metody.

Czy warto skorzystać z tego sposobu?


Metoda WUKO nie bez powodu jest jedną z najczęściej wybieranych. Odpowiednia dbałość o kanalizację jest bardzo istotna, nie tylko ze względów higienicznych, ale także może zapobiec wystąpieniu potencjalnych awarii. Główną zaletą metody hydrodynamicznej z pewnością jest jej uniwersalność. Nie ma znaczenia, jak duże są rury, w jaki sposób powstał osad i jakiej jest on wielkości. Woda pod wysokim ciśnieniem świetnie radzi sobie z dużym poziomem zanieczyszczenia, a dzięki regulowanym głowicom jest w stanie usunąć nawet osady wapienne, piasek, jak i kamienie. Co więcej, dzięki tej technice można pozbyć się takich nieczystości, jak włosy, chusteczki czy osady z tłuszczu, które na początkowym etapie mogą nie być zagrożeniem dla całego systemu kanalizacyjnego. Ponadto, istnieje możliwość zastosowania metody WUKO zarówno do czyszczenia kanalizacji deszczowych, jak i instalacji sanitarnych. Dzięki przenośnym i specjalnie dopasowanym głowicom, bez problemu można oczyszczać domowe urządzenia sanitarne. 
Warto podkreślić, że metoda hydrodynamiczna jest przyjazna dla środowiska, czyli nie powoduje dla niego negatywnych skutków. Jej stosowanie nie wymaga użycia żadnych środków żrących ani chemicznych substancji, z racji czego z pewnością będzie to ekologiczny wybór.

Rate this post