Drewno jest materiałem wymagającym specjalnego zabezpieczenia i pielęgnacji. Wykonuje się z niego wiele mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Ich czystość świadczy o mieszkańcach. Bez odpowiedniej pielęgnacji nawet drewno najlepszej jakości z czasem straci swoje walory estetyczne. Niezwykłą dbałość należy zapewnić drewnianym parkietom, które są najczęściej używanym elementem wyposażenia domu.

Jak czyścić parkiet?

Parkiety drewniane najczęściej pokryte są specjalnym lakierem zabezpieczającym. Aby zachowały swój estetyczny wygląd i dobrą jakość, należy wybrać odpowiedni dla nich sposób pielęgnacji. Ważne jest zatem nie samo czyszczenie, ale także zapobieganie zabrudzeniom i zniszczeniom. Podłogi drewniane są jednymi z najbardziej wymagających rodzajów podłóg. Dlatego też, podczas ich mycia należy unikać następujących czynności:

  • czyszczenia na mokro,
  • stosowania żrących środków chemicznych,
  • używania ostrych szczotek,

Żywotność drewna zależy w dużej mierze od sposobu jego pielęgnacji. Zbyt duża wilgoć może powodować pęknięcia i pęcznienie. Prowadzi to do utraty walorów estetycznych drewnianego parkietu. Jeśli chodzi o szczotki i środki chemiczne stosowane do pielęgnacji podłogi, należy wybierać tylko takie, które nie będą jej rysowały i ścierały lakieru zabezpieczającego. Do mycia drewnianych podłóg poleca się zatem preparaty delikatne, polecane właśnie dla tego typu podłóg. Dzięki nim parkiet zachowuje nienaganny i zdrowy wygląd.

Pielęgnacja parkietu w kilku krokach

Jak już wspomniano, pielęgnacja drewnianej podłogi obejmuje także zapobieganie zabrudzeniom i zniszczeniom. Dlatego też należy już przed wejściem umieścić wycieraczkę, która uchroni parkiet przed roznoszeniem błota, brudu i wilgoci. Przenoszone na podeszwach drobinki piasku mogą rysować powierzchnię lakieru. Kolejnym krokiem w pielęgnacji podłogi jest jej codzienne odkurzanie, dzięki któremu usunie się zabrudzenia nie tylko z powierzchni, ale także z trudno dostępnych zakamarków i szczelin. Szczotka w odkurzaczu powinna mieć tylko miękkie włosie niepowodujące zarysowań.

Kiedy z parkietu zostaną usunięte wszelkie zanieczyszczenie, można przystąpić do jego mycia. Najlepiej robić to wilgotną, lecz nie mokrą szmatką lub mopem z mikrofibry. Jest to materiał delikatny oraz niezwykle chłonny

radzą eksperci z salonu wyposażenia wnętrz Mikołowska 51.

Biorąc pod uwagę preparaty do czyszczenia drewnianych podłóg, należy stosować specjalnie przeznaczone do tego środki. Detergenty uniwersalne mogą zostawiać na powierzchni parkietu osad, który negatywnie wpłynie na jego wygląd lub zniszczyć powłokę lakieru.

Rate this post