Kostka brukowa to materiał najczęściej pojawiający się na prywatnych posesjach. Jest świetnym wyborem na chodnik, podjazd, a nawet taras. Jednak, aby cieszyć się  wytrzymałością i wyglądem tej nawierzchni przez lata, trzeba odpowiednio o nią dbać. Jak i kiedy czyścić kostkę brukową? Co warto wiedzieć o jej impregnacji i jak często należy ją wykonywać?

Jak czyścić kostkę brukową?

Systematyczna konserwacja kostki brukowej sprawia, że kostka długo zachowuje swój kolor, dzięki czemu wygląda jak nowa. Wystarczy zmieść nadmiar piasku i zanieczyszczeń, a następnie umyć ją wodą. Najlepiej robić to za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego pod dużym ciśnieniem. Takie czyszczenie powinno się dla odświeżenia kostki brukowej oraz przed jej impregnacją. Natomiast jeśli na powierzchni powstały plamy np. z oleju samochodowego, warto działać od razu, ponieważ to zwiększy szanse na całkowite usunięcie zabrudzenia. Tłuste plamy należy posypać piaskiem, aby ten wciągnął nadmiar tłuszczu. Następnie usuwamy zanieczyszczenie pod strumieniem wody z detergentem. Z kolei zaschnięte plamy, np. zaprawę, farbę lub klej najlepiej jest zeskrobać, ale trzeba być przy tym bardzo uważnym, aby nie porysować lub uszkodzić kostki. Jeśli plama jest już zaschnięta i nie da się jej zdrapać, warto użyć szlifierki. 

Jak zaimpregnować nawierzchnię z kostki brukowej?

Aby nawierzchnia z kostki brukowej była trwała i dłużej zachowywała walory estetyczne, warto regularnie ją impregnować. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnego preparatu, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim kostki nie powinno się impregnować szybciej niż miesiąc po jej położeniu, ponieważ dopiero wtedy osiąga swoją maksymalną twardość. Produkt impregnujący nakłada się na czystą kostkę. Jeśli nawierzchnia jest pokryta osadem wapiennym, nie wolno pokrywać jej impregnatem, ponieważ to zatyka kanaliki kapilarne, co później uniemożliwi wyczyszczenie kostki z tzw. wykwitów. Kostka brukowa przed zabezpieczeniem jej preparatem musi być sucha. Warto też upewnić się, że w dniu, w którym nawierzchnia będzie impregnowana, nie będzie padać lub nie będzie dużych upałów. Kostka pokryta warstwą ochronną nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych ani na zmoczenie.

„Gdy cała nawierzchnia zostanie odpowiednio wyczyszczona i przygotowana, czas na impregnację. Do tego przyda się wałek z długim włosiem lub opryskiwacz ciśnieniowy oraz oczywiście wybrany preparat”. – mówi ekspert z firmy Kostex.

Jak dbać o kostkę brukową w zimie?

Nawierzchnia z kostki brukowej zimą jest szczególnie narażona na uszkodzenia, dlatego wymaga dodatkowej opieki. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego, należy usunąć mech i inne rośliny, które wyrosły pomiędzy kostkami. Roślinność jest szkodliwa dla kostki, ponieważ pochłania wilgoć, przez co wypuszcza korzenie i sprawia, że nawierzchnia się  wybrzusza. Ważną zasadą, o której trzeba pamiętać, jeśli ma się na posesji kostkę brukową, jest to, aby nie posypywać jej solą. Chociaż jest to świetny sposób na uniknięcie przewrócenia na śniegu lub lodzie, dla tego typu nawierzchni jest szkodliwy. Sól odbarwia kostkę i osłabia warstwę impregnatu, przez co jest mniej wytrzymała. Bezpiecznym wyborem będzie posypanie chodnika, czy podjazdu chlorkiem magnezu lub piaskiem.

Mimo że kostka brukowa jest zabezpieczona przed działaniem wody, trzeba ją regularnie odśnieżać i usuwać z niej lód. Szufle i łopaty z aluminium mogą szybko porysować lub wyszczerbić kostkę. Dlatego najlepiej używać narzędzi plastikowych z aluminiowym wykończeniem, które nie powodują takich szkód.

Rate this post