Choć na dźwięk słów „chirurg stomatolog” wielu osobom mogą przechodzić ciarki po plecach, to przedstawiciele tej specjalizacji są bardzo potrzebni. Pomagają zatrzymać rozwój wielu chorób, ich interwencja przynosi też ostatecznie ulgę w bólu, a i to przecież nie wszystko. Zakres działań chirurga stomatologa jest znacznie szerszy niż „zwykłego” dentysty, węższy jednak z kolei niż w przypadku chirurga szczękowego. Co więc dokładnie obejmuje?

Usuwanie i odsłanianie zębów

Najpowszechniejszym bodajże skojarzeniem z chirurgiem stomatologii jest współcześnie usuwanie zębów, zwane fachowo ekstrakcją. Skojarzenie to jest ze wszech miar słuszne, jako że chirurg w bezpieczny sposób pozbywa się np. niepotrzebnych ósemek lub zębów nie do końca wyrżniętych (tzw. zatrzymanych). Może je też odsłonić na potrzeby leczenia ortodontycznego, które często – podobnie jak leczenie implantologiczne – wymaga też właśnie ekstrakcji niektórych zębów.

Resekcja wierzchołka korzenia

Inny dość „popularny” zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej to resekcja wierzchołka korzenia. Polega ona na usunięciu jego patologicznie zmienionego fragmentu i wypełnieniu powstałego w ten sposób ubytku materiałem zastępującym kość. Konieczność przeprowadzenia owej procedury zachodzi wskutek m.in. źle wykonanego leczenia kanałowego, ale też w sytuacji, gdy w rejonie wierzchołka korzenia występują:

  • złamania,
  • ziarniaki,
  • torbiele,
  • stany zapalne,

a także gdy pojawia się tam ciało obce. Jeśli oprócz korzenia zęba usunięcia wymaga także część jego korony, zabieg taki nosi nazwę hemisekcji.

Implanty

Również wspomniane leczenie implantologiczne nie może obejść się bez udziału chirurga stomatologa. Implant to bowiem nic innego jak sztuczny korzeń zęba. Aby należycie spełniał swoje zadanie, musi zostać wszczepiony w kość żuchwy lub szczęki, z którą następnie się „zrasta” w procesie zwanym osteointegracją. W tym celu należy nie tylko naciąć dziąsło, ale też nawiercić tkankę kostną – czym zajmuje się właśnie chirurg stomatolog.

Inne zabiegi

Oprócz tego leczy on też operacyjnie choroby przyzębia, nacina i drenuje ropnie zębopochodne, a także usuwa zmiany i guzy – przede wszystkim te o łagodnym charakterze, ale też wiele złośliwych (torbiele, włókniaki, brodawczaki, nadziąślaki itp.). Chirurg stomatolog może ponadto dokonać podcięcia wędzidełek w okolicach warg i języka z przyczyn natury logopedycznej.

Jak słusznie podkreśla specjalista z Gabinetu Stomatologii Patykiewicz w Krakowie, podstawą wszelkich ingerencji chirurgicznych jest oczywiście postawienie właściwej diagnozy, w oparciu przede wszystkim o różnego rodzaju zdjęcia rentgenowskie. Zlecanie badań radiologicznych, jak również interpretacja ich wyników także wchodzą w zakres działalności chirurga stomatologa.

[avg] ([per]) [total] vote[s]