Urządzanie domu to duża przyjemność, ale i nie lada wyzwanie. Najważniejsze w wyborze są oczywiście podłogi, kolory ścian, lub drzwi. Jednak nie należy zapominać o mniejszych, ale i równie ważnych elementach wykończenia domu, jakimi są między innymi parapety wewnętrzne. Na pozór może się wydawać, że nie trzeba przykładać do ich wyboru dużej uwagi, jednak to parapety wewnętrzne mogą być doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia i dopełniać jego styl.

Dopasuj parapet do okna

Najważniejszą zasadą, jaką powinno kierować się podczas wyboru parapetu wewnętrznego, jest dopasowanie go do całości okna. Parapet wewnętrzny oraz stolarka okienna powinny stanowić spójną całość, która wpływa na estetykę wnętrza.

Najlepiej dopasować parapet do koloru oraz materiału, z którego wykonane jest okno. Takie rozwiązanie jest najprostsze i pozwoli uniknąć zbyt dużego bałaganu stylistycznego w obszarze okna. Dodatkowo dzięki wybraniu jednolitej kolorystyki parapetu i stolarki okiennej, łatwiej będzie dopasować zasłony lub rolety – mówi specjalista zajmujący się stolarką okienną w firmie  Geo – Mont.

Należy zwrócić uwagę również na głębokość i długość wnęki okiennej i na tej podstawie wybrać rozmiar parapetu. Parapet wewnętrzny montowany jest na etapie tynkowania, dlatego warto wybrać go wcześniej. Podczas wyboru parapetu wewnętrznego należy wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu się znajdzie oraz czy będzie odsłonięty, czy mało widoczny.

Estetyka i wytrzymałość

Producenci oferują różnorodne modele, stylistykę oraz kolorystkę parapetów. Do wyboru jest kilka podstawowych materiałów, z których wykonuje się parapety.

Wewnętrzne parapety drewniane są bardzo popularne ze względu na estetyczny wygląd oraz łatwość uzyskania dowolnego kształtu. Drewniane parapety produkuje się praktycznie z każdego rodzaju drewna. Jednak warto pamiętać, że łatwo je zarysować i należy o nie regularnie dbać poprzez lakierowanie.

Z kolei wewnętrzne parapety kamienne doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Ponadto są odporne na zarysowania oraz ścieranie i wilgoć, dlatego sprawdzą się nie tylko w pokojach, ale również w kuchni i łazience.

Do wyboru są również parapety wewnętrzne laminowane, których wzór może imitować zarówno kamień, jak i drewno. Dobrze wykonane laminowanie wzmacnia odporność na zarysowania, a dodatkowo daje satysfakcjonujący efekt wizualny.

Producenci oferują również parapety wykonane z PCV. Ich cena jest bardzo konkurencyjna, jednak wygląd jest mało atrakcyjny. Mimo to PCV jest odporne na wilgoć, więc będzie to dobry wybór do łazienek lub piwnic.

Rate this post