Większość osób wybierających gniazda i łączniki elektryczne zwraca uwagę wyłącznie na estetykę ich wykonania. To jednak duży błąd – choć wygląd osprzętu elektrycznego jest oczywiście bardzo istotny, przy zakupie tego typu asortymentu nie należy kierować się wyłącznie walorami wizualnymi. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas doboru gniazd i łączników elektrycznych?

Rodzaje łączników elektrycznych 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łączników, więc warto się chwilę zastanowić, które będą najodpowiedniejsze. Najpopularniejsze są łączniki pojedyncze, wyposażone w jeden klawisz, które służą do załączania i wyłączania jednego obwodu, ale często stosowane są również łączniki podwójne, które pozwalają na łączenie dwóch niezależnych obwodów ze wspólnego zasilania. Ponadto w sprzedaży znajdują się między innymi:

  • łączniki schodowe, używane na klatkach schodowych i korytarzach, które umożliwiają sterowanie oświetleniem z dwóch różnych miejsc,
  • łączniki krzyżowe, umieszczane między dwoma łącznikami schodowymi, które pozwalają sterować oświetleniem z trzech lub więcej miejsc,
  • łączniki zwierne, stosowane najczęściej do dzwonków, które załączają obwód wyłącznie podczas naciśnięcia.

Bezpieczne gniazda elektryczne 

Przy wyborze osprzętu elektrycznego warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Wszystkie gniazda, niezależnie od miejsca instalacji, powinny być wyposażone w specjalny styk ochronny, który najczęściej przyjmuje postać tzw. bolca. To uziemienie, które zmniejsza ryzyko porażenia prądem. W przypadku łazienki i innych pomieszczeń „mokrych” odpowiedni będzie osprzęt elektryczny o oznaczeniu IP44, który dostępny jest między innymi w hurtowni elektrycznej Ellcon z Gdańska. Zapewnia on należytą ochronę przed bryzgami wody. Z kolei jeśli w domu przebywają dzieci, warto zdecydować się na gniazda z fabrycznymi zaślepkami albo zaopatrzyć się w oddzielne zatyczki. Pozwalają one zabezpieczyć gniazdka przed włożeniem do nich niepożądanych przedmiotów przez najmłodszych członków rodziny.

Marka osprzętu elektrycznego 

Wybierając osprzęt elektryczny, należy unikać produktów niewiadomego pochodzenia. Najlepiej zdecydować się na artykuły renomowanych producentów, które gwarantują odpowiednią jakość. Ponadto zakupione elementy osprzętu powinny należeć do tej samej serii, dzięki czemu będą do siebie pasować. Popularne są na przykład łączniki i gniazdka Simon 10 w kolorach białym i kremowym. To ekonomiczna linia osprzętu przeznaczona dla inwestycji, w których zróżnicowana kolorystyka nie jest wymagana. Dziś w sklepach elektrycznych można jednak znaleźć gniazda i łączniki w szerokim wyborze kolorów i kształtów – wykonane nie tylko z tworzywa sztucznego, ale również innych materiałów – więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Rate this post