Drewno jest popularnym sposobem palenia szczególnie w domowych kominkach. Różne gatunki wykazują inną wartość spalania oraz ilością generowania szkodliwych substancji. Jeśli drewno ma być dobrym paliwem, powinno także być odpowiednio przygotowane. Jednak w przypadku stosowania go jako rozpałki, zwracamy uwagę na inne cechy niż przy wyborze drewna opałowego.

Jakie drewno dobrze się pali?

W przypadku drewna opałowego najlepiej sprawdzają się gatunki liściaste, ponieważ spalają się one równomiernie i nie wydzielają dużej ilości dymu. Niska zawartość żywicy sprawia, że drewno nie strzela podczas spalania i nie zanieczyszcza wnętrza kominka. Za najlepsze gatunki uznaje się buk, dąb, grab, jesion, a także inne odmiany z drzew owocowych. O wartości spalania decyduje także to, jak drewno zostało przygotowane. Powinno ono być suszone w odpowiednich warunkach przez wybrany okres. W przypadku buku i jesionu są to 2 lata, zaś dąb potrzebuje nawet 3 lat. Taki opał będzie palił się długo i może wytworzyć dużo większą wartość energetyczną niż drewno mokre. Jak mówi specjalista z firmy Węglo Smyk w Rudzie Śląskiej:

Do palenia nie poleca się gatunków iglastych, ponieważ zawierają one duże ilości żywicy, przez co generują spore ilości dymu i substancji smolistych, które zanieczyszczają komin.

Gatunki liściaste dobre do rozpalania

Dobrze wysuszone drewno rozpałkowe pozwala na szybkie i wygodne rozpalenie ognia. Możemy je nabyć w kilku- lub kilkunastokilogramowych workach, które nie zajmą nam zbyt dużo miejsca, z łatwością je także przetransportujemy. Nie ma potrzeby kupowania ich więcej, ponieważ z jednego szczepu można zrobić kawałki, z których rozpałka będzie co najmniej na kilka cyklów rozpalania. Łatwa łupliwość sprawia, że nie stwarzają one większych trudności przy rozdzielaniu na małe kawałki. Są także gatunki drzew liściastych, które umożliwiają łatwe rozpalanie. Brzoza to drewno dobre na rozpałkę jak i używane również do utrzymania płomienia w palenisku. Jest ona jednak dość sękata, dlatego może być trudna w rąbaniu. Nie ma także takich wartości jak popularne gatunki opałowe. Topola jest elastyczna, lekka i szybko się spala. Dlatego też nie nadaje się do palenia. Jednak sprawdza się jako forma rozpałki.

Rate this post