Pilarki tarczowe, podobnie jak wszystkie inne narzędzia, możemy podzielić na amatorskie i profesjonalne. Warto zdecydować się na zakup profesjonalnego sprzętu w momencie, gdy planujemy często z niego korzystać. Przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim rodzajem materiału, z jakim mamy zamiar pracować oraz głębokością cięć, jakie będziemy wykonywać.

Rodzaj materiału i tarcza

Pilarki tarczowe sprawdzają się doskonale do cięcia elementów drewnianych, desek, płyt OSB, płyt wiórowych, paneli podłogowych czy słupków. Możemy używać ich także do cięcia rur z plastiku i PCV. Niektóre pilarki poradzą sobie także z metalem. Jeżeli mamy zamiar pracować z tym materiałem, warto zasięgnąć porady specjalisty, aby upewnić się że tarcze poradzą sobie z cięciem na przykład aluminium. Tarcza stanowi element tnący, jest więc najważniejszym elementem urządzenia. Musimy wziąć pod uwagę jej wielkość. Mniejsze tarcze potrafią wykonywać precyzyjniejsze cięcia, pozostawiając gładką powierzchnię. Mniejsze tarcze mają więcej drobnych zębów. Duże tarcze odwrotnie, posiadają większe zęby i nadają się do cięcia grubszego materiału. Producenci oferują cztery główne rodzaje tarcz: uniwersalne, do precyzyjnego cięcia, do cięcia drewna w poprzek, do cięcia drewna wzdłuż włókien. Przykłady różnych modeli pilarek możemy zobaczyć na stronie dystrybutora narzędzi: tutaj.

Ważne parametry

Zawsze należy zapoznać się z informacją na temat głębokości cięcia, która wskazuje jakiej grubości materiał możemy przeciąć. W przypadku pilarek ze zdejmowanymi tarczami, można ciąć materiały o dowolnej grubości. Im większą moc ma nasz sprzęt, tym jest on wydajniejszy, tarcza łatwiej zagłębia się w materiał, ponieważ zwiększa się ilość obrotów na minutę. Pilarki dzielimy na ręczne i stołowe. Te pierwsze są mniejsze i bardziej poręczne, jednak zwykle mają mniejszą moc. Pilarki stołowe są wydajniejsze i bardziej stabilne, pozwalają na cięcie większej ilości materiału. Na rynku znajdziemy urządzenia, które są wyposażone dodatkowo w prowadnice, które ułatwiają precyzyjne cięcie. Urządzenia dobrej jakości wyposażone są w zabezpieczenia w formie osłon, które zmniejszają ryzyko skaleczenia. – Znajdziemy też narzędzia, w których możliwe jest regulowanie obrotów i cięcie pod kątek 45 i 90 stopni – mówi specjalista z rolmasz-zary.pl