Coraz większą popularność zdobywają aktualnie wszelkie alternatywy dla standardowych grzejników. Wiąże się to z pojawianiem się nowych rozwiązań, stosowanych przy budowie nowoczesnych domów, w których odchodzi się od stosowania pieców opalanych węglem. Doskonałym sposobem na ogrzanie domu bez konieczności montowania metalowych kaloryferów jest zastosowanie mat grzewczych.

Budowa i sposób działania mat grzewczych

Maty grzewcze składają się z siatki, wykonanej z tworzywa sztucznego i wplecionych w nią przewodów grzejnych. Ich działanie polega na emitowaniu światła podczerwonego, które ogrzewa przedmioty znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu maty. Stanowią one alternatywne rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego oraz umożliwiają wyeliminowanie metalowych kaloryferów. Dzięki temu wnętrze zyskuje bardziej estetyczny wygląd, a także jest znacznie łatwiejsze w aranżacji.

Jako, że maty grzewcze zasilane są prądem, mogą zostać zamontowane jedynie w miejscu, w którym znajduje się gniazdko elektryczne. Każda mata jest zakończona kablem z wtyczką, dzięki czemu jest bardzo łatwa w obsłudze. Dodatkowo do zestawu dołączany jest termostat, który umożliwia wygodne sterowanie temperaturą oraz utrzymywanie jej na stałym poziomie.

Montaż mat grzewczych jest bardzo prosty, ponieważ większość z nich posiada samoprzylepną warstwę, przez co instalacja jest wręcz banalnie prosta. Nieco trudniejsze w montażu są maty mocowane za pomocą zaprawy klejowej. Jeśli właściciel nie posiada odpowiednich umiejętności, powinien skorzystać z pomocy doświadczonego profesjonalisty. W ten sposób wyeliminuje się ryzyko uszkodzenia maty podczas nieumiejętnego montażu.

Maty grzewcze są również doskonałą inwestycją dla gospodarstw domowych, w których jest już zainstalowana fotowoltaika. Dzięki darmowemu prądowi pozyskiwanemu ze światła słonecznego, koszt ogrzewania zasilanych prądem mat również może spaść do zera. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług firmy, takiej jak Solaris, która zajmie się montażem zarówno fotowoltaiki, jak i mat grzewczych. Dzięki temu klient ma pewność, że obie instalacje będą cechować się najwyższą jakością wykonania oraz zostaną założone w prawidłowy sposób.

Gdzie najlepiej sprawdzą się maty grzewcze?

Ogromną zaletą mat grzewczych jest ich uniwersalny charakter. Różnią się one od popularnego aktualnie ogrzewania podłogowego nie tylko budową i sposobem działania, ale i zastosowaniem. Maty mogą zostać zainstalowane już po wykonaniu wylewek, co nie byłoby możliwe przy montażu ogrzewania podłogowego, które należy w nich zatopić. Dlatego maty uznawane są za dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych lub świeżo upieczonych właścicieli domów, w których wylewki zostały wykonane przed zakupem budynku.

Maty grzewcze można zamontować pod panelami lub kafelkami, ponieważ są one bardzo cienkie i nie będą podnosić poziomu posadzki. Grubość maty wynosi zaledwie od 3 do 4 mm, dzięki czemu można zastosować ją również na powierzchni podłogi, umieszczając na niej dywan. Nie zaleca się zakrywania mat meblami, ponieważ zatrzymują one efektywne rozprowadzanie ciepła, a stale utrzymywana, wysoka temperatura może mieć zgubny wpływ na stan sprzętów.

Dzięki kompaktowym gabarytom maty grzewcze doskonale sprawdzą się również w mieszkaniach. W starym budownictwie oraz blokach z wielkiej płyty dość często pojawia się konieczność dogrzania niektórych pomieszczeń. Matę można umieścić w dowolnym miejscu, ponieważ jej konstrukcja pozwala na swobodne docinanie poszczególnych fragmentów, aby idealnie dopasowały się do dywanu lub wykładziny, która skutecznie ukryje instalację. Przy docinaniu maty niezwykle ważne jest zachowanie ciągłości przewodów.

Rate this post