Rekuperatory z odzyskiem ciepła w ostatnich latach są coraz częściej stosowaną alternatywą dla klasycznych systemów wentylacji grawitacyjnej. Do ich największych zalet należy czystość dostarczanego do pomieszczeń powietrza oraz brak strat ciepła, które są największą wadą innych systemów wentylacji. W jaki sposób działają rekuperatory oraz dlaczego są tak chętnie stosowane, dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działają systemy rekuperacji?

Zasada działania systemów rekuperacji jest bardzo prosta. W największym skrócie rekuperator zasysa z zewnątrz świeże powietrze, które następnie przechodząc przez kanały wentylacyjne dochodzi do centralki urządzenia z wymiennikiem ciepła. Tam jest ogrzewane i nawiewane przez filtry, które zatrzymują wszystkie drobiny kurzu oraz innego typu zanieczyszczenia, do wewnątrz pomieszczenia. W tym samym czasie rekuperator zaciąga również znajdujące się wewnątrz pomieszczenia zużyte powietrze i kieruje je kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz budynku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że czyste powietrze z zewnątrz budynku, w żadnym miejscu nie styka się z powietrzem wywiewanym z wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu nie dochodzi do mieszania się ze sobą czystego i zużytego powietrza.

Na czym polega odzysk ciepła

Największą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak sama nazwa wskazuje, jest zapobieganie dużych strat energii. W klasycznych systemach wentylacji grawitacyjnej, zużyte, ciepłe powietrze jest wywiewane z wewnątrz pomieszczeń, natomiast na jego miejsce wpuszczane jest do wewnątrz powietrze świeże, ale zimne, mające temperaturę zbliżoną do tego na zewnątrz. W systemach rekuperacji sytuacja wygląda inaczej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Ekosun z Koszalina: Budowa rekuperatora umożliwia ogrzewanie nawiewanego z zewnątrz powietrza ciepłem powietrza wywiewanego. W najnowocześniejszych tego typu urządzeniach straty ciepła na skutek wentylacji nie przekraczają 10 proc. To bardzo mało. Pamiętajmy bowiem ze to właśnie przez kanały wentylacyjne ucieka najwięcej ciepła z budynków. Chcąc zniwelować straty ciepłą decydujemy się bowiem na ocieplanie ścian czy okien, ale przez długi czas nie było możliwości żeby uszczelnić systemy wentylacji. Dzięki stosowaniu rekuperacji z odzyskiem ciepłą jest to jednak możliwe.

Rekuperatory pozwalają więc na poważne zmniejszenie rachunków za ogrzewania domu. Oczywiście, najlepiej się sprawdzą w nowoczesnym budownictwie, w którym nie dochodzi do dużych strat ciepła przez dach, ściany czy okna. Rekuperatory wykonują swoją prace także latem, nie dopuszczając do wpuszczanie wewnątrz za bardzo nagrzanego powietrza.