Energią podczerwieni nazywamy energię promieniowania, która przemieszcza się w postaci fal elektromagnetycznych. Ogrzewanie pomieszczeń tego rodzaju metodą polega na wykorzystaniu zdolności odbicia, załamywania, skupienia i pochłaniania ciepła przez podczerwień. Nośnikiem ciepła nie jest jednak powietrze, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, tylko wszelkie powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, sufit, podłoga), a także przedmioty i osoby, które się w nim znajdują. Więcej informacji na temat ogrzewania podczerwienią znajdziecie w poniższym artykule.

Jakie są zalety stosowania ogrzewania podczerwienią?

W tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym z kaloryferami nośnikiem ciepła jest powietrze. Ogrzane wędruje do góry, gdzie ulega schłodzeniu i opada na dół. Dzięki takiemu krążeniu powietrze zawsze jest cieplejsze pod sufitem i chłodniejsze nad podłogą, co wiąże się z efektem „zimnych stóp”. Różnica temperatur pomiędzy warstwą górną i dolną powietrza może wynieść nawet 10°C. Inaczej jest w przypadku ogrzewania podczerwienią. Temperatura powietrza w pomieszczeniu w takim przypadku jest mało zróżnicowana (ok. 2°C rozbieżności), ponieważ źródłem ciepła są wszystkie ciała stałe, które znajdują się w zasięgu promieniowania.

Porównanie rozkładu temperatur wychodzi zdecydowanie na korzyść ogrzewania podczerwienią. Ponadto stosowanie paneli i promienników redukuje prawie zupełnie cyrkulację powietrza, co przyczynia się do zmniejszenia ilości krążącego w powietrzu kurzu. Jest to rozwiązanie higieniczne i polecane osobom, które cierpią na alergię.

Promieniowanie podczerwone dodatkowo jonizuje ujemnie powietrze, które nie ulega nadmiernemu wysuszeniu, wpływając korzystnie na samopoczucie i sprawność psychofizyczną. Dzięki temu, że jest ono w głównej mierze pochłaniane przez przegrody budowlane, przez co są one ciepłe i suche, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Grzejniki na podczerwień

Najpopularniejszym grzejnikiem na podczerwień są panele, które mogą być zainstalowane samodzielnie w dowolnym miejscu na suficie lub ścianie. Każdy panel składa się z podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby oraz ramki. Ciekawostką jest fakt, że na życzenie klienta na szybie można umieścić dowolny obraz lub zadrukować ją wybraną fakturą.

Oprócz paneli można zastosować ogrzewanie podłogowe, czyli maty grzejne na podczerwień, które są wykorzystywane pod wszystkimi rodzajami podłóg, m.in. drewnianymi, laminowanymi i MDF. Do ich obsługi należy odpowiednio przygotować instalację elektryczną – wyjaśnia ekspert z firmy TEC – Tanie Ekologiczne Ciepło, która zajmuje się profesjonalną działalnością z zakresu ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji.