Basen zewnętrzny to doskonałe miejsce pozwalające na ochłodę i relaks w ciepłe, słoneczne dni. Aby jednak korzystanie z niego było w pełni komfortowe, warto wyposażyć go w dodatkowe udogodnienia, wśród których z pewnością przydatne będzie zadaszenie. Jakie są rodzaje przykryć basenowych i czym się kierować przy ich wyborze?

Przykrycie basenowe pozwala przedłużyć sezon kąpielowy, ułatwia pielęgnację basenu, a także zmniejsza koszty jego eksploatacji. Sprawia ponadto, że jest on bezpieczniejszy, minimalizuje bowiem ryzyko przypadkowego wpadnięcia do wody. Przykrycia basenowe to produkty, które mogą pełnić różne funkcje. Dzięki odpowiedniemu materiałowi, z jakiego zostały wykonane, basen jest chroniony przed zanieczyszczeniami nanoszonymi przez wiatr, co powoduje, ze nie trzeba tracić czasu na oczyszczanie wody przez każdą kąpielą. Ich rolą jest także zapobieganie wychładzaniu wody. Funkcja termoizolacyjna zdecydowanie zmniejsza koszty związane z ewentualnym podgrzewaniem wody, a także może wydłużyć sezon kąpielowy nawet o kilka miesięcy. Przykrycie jest to również zabezpieczenie zbiornika, szczególnie ważne jeśli w domu są dzieci. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą bezpieczne zadaszenia basenowe z poliwęglanu. Oprócz nich można się także zdecydować na przykrycia na stelażach aluminiowych, rolety automatyczne, a także folie solarne.

Zadaszenia z poliwęglanu

Poliwęglan użyty do produkcji tego typu zadaszeń to materiał o doskonałych właściwościach. Odporność na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, dobra termoizolacja, a także duża przepuszczalność światła sprawiają, że z powodzeniem może zastąpić szkło i jest doskonałym materiałem na bezpieczne i estetyczne przykrycie basenu. W zadaszeniach tego typu zastosowano również aluminium, co dodatkowo wpływa na estetykę i trwałość. Segmentowe zadaszenia basenowe mogą występować w niestandardowych i standardowych wymiarach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do wielkości niecki. Są to praktyczne konstrukcje montowane na specjalnych szynach, co powoduje, że można je składać lub rozkładać zależnie od upodobań, temperatury powietrza czy pogody. Zadaszenia poliwęglanowe to najsolidniejszy wybór, a inwestycja z pewnością warta jest sumy, jaką należy na nią przeznaczyć. 

Folia solarna

Decydując się na wybór przykrycia basenu, trzeba określić jego główną funkcję. Jeśli zależy nam jedynie na właściwościach termoizolacyjnych, a także ograniczeniu dostępu zanieczyszczeń do lustra wody, a jednocześnie istotne są dla nas niskie koszty inwestycji, najlepszym wyborem będzie folia solarna. Umieszczona na powierzchni wody podnosi jej temperaturę poprzez absorbcję promieniowania słonecznego, redukuje parowanie i ochładzanie wody nocą, a także w pewnym stopniu chroni ją przez nanoszonymi przez wiatr zanieczyszczeniami. Jej dodatkową zaletą jest niska cena. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zapobiegnie przypadkowemu wpadnięciu do basenu, więc jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, to powinniśmy się zdecydować na bezpieczne przykrycie basenowe. Stosowanie folii solarnej jest zasadne od wiosny do jesieni. 

Bezpieczne przykrycie basenu

Bezpieczne przykrycie basenu ma przede wszystkim za zadanie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieci i zwierząt domowych. Jak twierdzi pracownik firmy Pool Design Company zajmującej się produkcją i sprzedażą basenów i akcesoriów, przy wyborze bezpiecznych przykryć należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość i jakość poprzecznych wzmocnień aluminiowych, ponieważ to właśnie od nich zależy stabilność konstrukcji. Grubość profili, a także jakość stopu aluminium to najważniejsze elementy decydujące o zarówno o bezpieczeństwie, jak i trwałości zadaszenia. Mając na uwadze te parametry można więc wybrać solidne przykrycie, które sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. W ciepłych miesiącach oprócz ochrony, zapewni także właściwą temperaturę wody, zapobiegnie bowiem jej wychłodzeniu, w mroźne dni zabezpieczy natomiast basen i pozwoli mu bezpiecznie przetrwać do kolejnego sezonu. Przykrycia tego typu najczęściej zwijane są za pomocą korbki, będą więc tańszą alternatywą dla rolet automatycznych.

Rolety automatyczne

Rolety automatyczne pełnią podobną funkcję, co bezpieczne przykrycia basenu. Wykonane są z paneli PCV i mogą występować w dwóch wariantach – ze sterowaniem manualnym i automatycznym. Te z elektrycznym napędem gwarantują niezwykle wygodne sterowanie, co z pewnością docenią miłośnicy w pełni komfortowych rozwiązań. W ich przypadku należy pamiętać jednak o tym, że nie powinny być używane zimą.

Wybór sposobu zabezpieczenia basenu powinien być uwarunkowany przede wszystkim funkcją, jaką powinno ono spełniać. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele rodzajów przykryć basenowych, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Rate this post