Przedłużacz elektryczny jaki jest, każdy widzi? Nie do końca. O ile wybór przedłużacza przeznaczonego do wykorzystania w domowym zaciszu nie jest przesadnie skomplikowany – ot, wystarczy kupić taki z odpowiednio długim przewodem oraz wystarczającą liczbą gniazd – w przypadku modeli, które mają być wykorzystywane na zewnątrz, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Ale wszystko po kolei.

Odpowiedni rodzaj przedłużacza to podstawa

Przedłużacze elektryczne występują w wielu rodzajach. I różnią się między sobą czymś więcej niż tylko liczbą gniazd. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, do czego przedłużacz elektryczny będzie przede wszystkim służył. Przedłużacze bębnowe, zwane również budowlanymi, przeznaczone są do stosowania w trudnych warunkach. Są wytrzymałe i odpowiednio zaizolowane. Dzięki obecności bębna rozwijanie i zwijanie przewodu jest bardzo ułatwione. W kopalniach i niektórych obiektach przemysłowych używane są przedłużacze siłowe, nazywane też przedłużaczami trójfazowymi. Pozwalają na podłączenie urządzeń o różnej mocy. Przedłużacze ogrodowe są odporne na działanie warunków zewnętrznych. Można do nich podłączyć sprzęt oraz oświetlenie ogrodowe. Występują w wersji z bębnem oraz bez niego. Najprostsze, a zarazem najtańsze są przedłużacze domowe, czyli listwowe. Można do nich podłączać sprzęt RTV i artykuły gospodarstwa domowego czy urządzenia biurowe. Duży wybór różnego rodzaju przedłużaczy elektrycznych znajdziesz w sklepie internetowym e-lektryczne.pl. Jego oferta obejmuje przedłużacze bębnowe, listwowe, biurkowe wpuszczane i uniwersalne od solidnych producentów.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Po określeniu rodzaju przedłużacza można rzucić okiem na bardziej szczegółowe parametry, takie jak:

  • Liczba gniazd – przedłużacze bębnowe mają zazwyczaj cztery gniazda, ale można trafić także na modele z ich większą liczbą. Przedłużacze domowe mogą mieć nawet dziesięć gniazd, ale najczęściej spotykane wyposażone są w trzy do pięciu.
  • Stopień ochrony IP – określa on, jaką ochronę przed wnikaniem obcych ciał stałych i szkodliwymi skutkami wnikania wody gwarantuje obudowa urządzenia. W przypadku modeli domowych wystarczający będzie przedłużacz o klasie szczelności IP20, który zapewni ochronę przed kurzem. Modele przeznaczone do wykorzystania na zewnątrz powinny charakteryzować się klasą szczelności IP44 lub większą.
  • Zaizolowanie – dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych przedłużacz będzie odporniejszy na warunki zewnętrzne. Do materiałów takich należą: poliuretan, guma, polichlorek winylu czy neopren.
  • Długość przewodu – w przedłużaczach domowych kabel jest przeważnie krótki, dzięki czemu niepotrzebnie się nie plącze. Duża długość przewodu ma za to znaczenie w przypadku przedłużaczy bębnowych i siłowych.

Warto również sprawdzić, czy przedłużacz ma uziemienie (korzystanie z niego będzie wówczas bezpieczniejsze), a w przypadku modeli przeznaczonych do użycia na zewnątrz – czy posiada klapki ochronne zapewniające bryzgoszczelność.

Rate this post