ROR jest terminem bankowym i odnosi się do usług dostępnych dla klientów indywidualnych – tak zwanych fizycznych. W zależności od wybranej oferty – właścicielem takiego konta osobistego może być osoba od 13 roku życia lub dorosły. Ogromnym plusem w tym przypadku jest możliwość pełnej dowolności we wpłatach i wypłatach z rachunku. Czym jeszcze charakteryzuje się ROR i co dokładnie oznacza ta nazwa?

ROR – charakterystyka usługi bankowej

Rozwinięciem skrótu ROR jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – czyli w najprostszym tłumaczeniu indywidualne konto w banku. Jego posiadanie bardzo często jest związane z wydaniem przez daną placówkę karty debetowej – nie jest to jednak przymus i nie ma konieczności korzystania z takiej usługi. Wiele osób decyduje się jednak na to niezwykle wygodne rozwiązanie, które generuje szereg udogodnień.

Specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego zauważa: Dzięki wspomnianej karcie przypisanej do rachunku ROR możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych w praktycznie wszystkich sklepach – nie tylko w Polsce, ale bardzo często także w innych krajach.

Własne konto w banku – czym się należy kierować przy wyborze oferty ROR?

Wiele osób zastanawia się, w jakim banku założyć swój rachunek osobisty oraz czy konieczne jest ograniczenie się wyłącznie do jednego? Decydując się na uruchomienie własnego konta, warto w pierwszej kolejności sprawdzić dostępne oferty. Należy zwrócić uwagę czy:

  • prowadzenie konta osobistego jest obciążone opłatami, a jeżeli tak, to jakimi i od czego są one uzależnione,
  • podejmowanie gotówki z dowolnego bankomatu jest darmowe, czy też za korzystanie z innych bankomatów konieczne jest ponoszenie opłat,
  • dany rachunek osobisty posiada oprocentowanie, a jeżeli tak to na jakim poziomie,
  • konieczne jest ponoszenie dodatkowych opłat za otwarcie rachunku, a jeżeli tak, to z czego one wynikają,
  • wykonywanie przelewów jest darmowe, czy też konieczne jest poniesienie z tego tytułu dodatkowych opłat.

Można również zorientować się, z jakich kart płatniczych można korzystać na danym rachunku oraz ile kosztuje ich wyrobienie.

Możliwości jest wiele i tylko od banku zależy, co dokładnie dany klient otrzymuje, decydując się na otwarcie konta typu ROR. Często oferowane są dodatkowe benefity za wybranie konkretnej placówki, czy też za przeniesienie rachunku z jednego banku do drugiego.

Rachunek osobisty – co jeszcze uwzględnić podczas jego wyboru?

Należy pamiętać, że wybierając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy podejmuje się bardzo ważną decyzję dotyczącą własnych finansów. Jeżeli nie masz czasu na dokładne sprawdzenie ofert poszczególnych banków, zawsze warto sprawdzić, czy w miejscu zamieszkania dostępny jest np. jakiś oddział bankowy lub, czy ktoś ze znajomych korzysta z podobnych usług w konkretnej placówce. Można również samemu przejrzeć ofertę bankową – zaznaczyć te konta ROR, które Cię interesują i wybrać z nich najkorzystniejsze rozwiązanie.