Skuteczność i bezpieczeństwo ogrzewania domu zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest jakość wykonania wkładu kominowego, czyli specjalnej rury, wypełniającej światło komina na całej jego długości. Konstrukcja takiego wkładu składa się z kilku różnych elementów. Jednym z nich jest redukcja kominowa. Czym jest ten element i do czego właściwie służy?

Redukcja kominowa – co to takiego?

Redukcja, jak sama jej nazwa wskazuje, to element służący do redukowania średnicy wkładu kominowego. Jest to odcinek rury o przekroju kielicha, co oznacza, że oba jej wyloty różnią się wielkością. Jakie jest zastosowanie tego elementu?

Służy on do łączenia za sobą odcinków wkładu kominowego o różnych średnicach – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego TanieKominy.plRedukcja może pełnić różne funkcje, w zależności od tego, w którym miejscu zostanie podłączona. Może między innymi być wykorzystywana do zmiany przekroju czopucha, który łączy kocioł z wkładem kominowym. Specjalne redukcje stosowane są również przy konstrukcji tak zwanych kominów koncentrycznych, które umożliwiają jednoczesne odprowadzania spalin wraz z pobieraniem powietrza do komory spalania. Przy pomocy redukcji możliwie jest również zwiększenie ciśnienia spalin w kominie, co usprawnia ich odprowadzanie.

Rodzaje redukcji

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów redukcji. Różnice między nimi można zdefiniować biorąc pod uwagę ich:

  • Rozmiary – średnice na obu końcach, informujące jakich rozmiarów elementy można z ich pomocą łączyć.
  • Kształt – niektóre redukcja pozwalają zmienić nie tylko średnicę wkładu, ale również jego przekrój, np. z kwadratowego na okrągły.
  • Materiał – redukcja powinna być wykonania z tworzyw o tych samych co reszta wkładu właściwościach. Tylko wtedy będzie ona odporna na szkodliwy wpływ spalin.

Z czego produkuje się redukcje kominowe?

Podobnie jak pozostałe elementy wkładów, redukcja kominowa może zostać wyprodukowana z materiałów posiadających różne właściwości. Najczęściej jest nim stal o określonej odporności na temperaturę lub związki kwasowe. Dlaczego jest takie istotne?

Charakterystyka spalin zależy od paliwa, z którego się ulatniają. Te powstałe ze spalania węgla i drewna charakteryzują się bardzo wysoką temperaturą. Z kolei spaliny z gazu czy oleju opałowe zawierają bardzo dużą ilość kwaśnych związków chemicznych i pary wodnej, które mogą wpływać na przyspieszone zużycie wkładu kominowego, jego uszkodzenia, powstawanie nieszczelności. W związku z tym wkład pod kątem materiału powinien zostać dopasowany do charakterystyki urządzenia grzewczego, do którego zostanie podłączony. Uniwersalnym rozwiązaniem są wkłady kwasożaroodporne, które mogą zostać użyte przy każdego typu kotłach. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że przy ewentualnej wymianie urządzenia grzewczego nie ma konieczności wymiany całego wkładu. 

[avg] ([per]) [total] vote[s]