Mikrofibra jest bardzo popularnym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas domowych porządków. Dzięki specjalnym włóknom ma ona doskonałą chłonność, co sprawia, że sprzątanie jest proste i szybkie. Mikrofibra coraz częściej służy także do produkcji tekstyliów domowych oraz odzieży. Interesuje Cię takie zastosowanie tego materiału? Sprawdź więcej informacji.

Co wyróżnia materiał, jakim jest mikrofibra?

Mikrofibra na tle innych materiałów wyróżnia się tym, że powstaje z dwóch rodzajów włókiem. Do jej produkcji niezbędna jest mieszanka poliestru i nylonu. To sprawia, że osiąga się wysoką jakość i odporność na uszkodzenia. Nie wszystkie tkaniny dostępne w tym obszarze prezentują się jednak tak samo.

Specjalista z firmy 2 LIME SP.Z.O.O zauważa: Mikrofibra może mieć różne grubości. Wpływa na to przede wszystkim jej splot. Im jest cieńszy, tym większa wytrzymałość materiału na uszkodzenia.

Jakie zalety ma mikrofibra?

Oprócz sporej chłonności i wytrzymałości na rozerwanie, które szczególnie doceniają klienci, mikrofibra ma szereg innych zalet. Decydują one o tym, że jest ona tak chętnie wybieranym materiałem. Na uwagę zasługuje przede wszystkim:

  • niezwykła delikatność – jest ona odpowiednia do czyszczenia nawet bardzo delikatnych przedmiotów, powierzchni szklanych czy ekranów telewizorów i matryc komputerowych,
  • doskonała przepuszczalność powietrza,
  • miękkość, która sprawia, że materiał jest delikatny w dotyku.

Co więcej, mikrofibra to idealny materiał dla alergików. Nie gromadzi w sobie kurzu i roztoczy, co daje mu przewagę nawet nad tkaninami w pełni naturalnymi.

Jakie produkty powstają z mikrofibry?

Chociaż mikrofibra jest materiałem, który wielu osobom jednoznacznie kojarzy się wyłącznie z domowymi porządkami, ma on zdecydowanie szersze możliwości wykorzystania, niż można by przypuszczać. Wykonuje się z niego koce i pościel, a także ręczniki. Wszystkie te produkty są idealne dla alergików i nie wywołują żadnych podrażnień. Bardzo często dla małych dzieci wybiera się kocyki z mikrofibry, które są delikatne, lekkie, miękkie w dotyku i bezpieczne – ze względu na wspomnianą wcześniej przepuszczalność powietrza.

Dodatkowo jest to także tkanina, którą można zastosować do produkcji odzieży – szczególnie przylegającej bezpośrednio do ciała. Mogą to być różnego rodzaju:

  • koszulki,
  • topy,
  • legginsy,
  • półgolfy damskie i męskie,
  • pidżamy i szlafroki.

Jak właściwie dbać o mikrofibrę?

Podstawą, jeżeli chodzi o pielęgnacje produktów wykonanych z mikrofibry, jest przede wszystkim przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie prania, suszenia czy stosowania środków czyszczących. Zwykle podczas prania nie należy przekraczać temperatury 40–50°C, niezależnie od produktu. Nie zaleca się także używania wybielaczy czy innych preparatów, które mogłyby uszkodzić delikatne włókna mikrofibry.

Rate this post