Panele podłogowe są jednym z najczęściej stosowanych produktów, który wykorzystuje się  do kładzenia podłóg. O ich popularności decyduje wiele czynników, w tym przede wszystkim przystępność cen, łatwość montażu, trwałość oraz ich ładny, uniwersalny wygląd. Nic dziwnego, że zagościły na stałe w wielu mieszkaniach i domach. Sprawdźcie w jaki sposób można wykorzystać panele we wnętrzach.

Zalety  paneli laminowanych

Na rynku znaleźć można bardzo bogatą ofertę paneli. Jednymi z najlepszych produktów z tej kategorii są bez wątpienia panele laminowane. W ich przypadku korzystna cena to tylko dodatkowy atut – ich popularność wynika przede wszystkim z charakterystycznego wyglądu, oddającego fakturę i rysunek słojów. Ich uniwersalna estetyka sprawia, że panele te nadają się do każdego wnętrza.

Panele laminowane z powodzeniem mogą imitować zarówno drewno, jak i inne materiały, w tym glazurę, kamień, a nawet metal. Zastosowane we wnętrzu nadają mu oryginalny i niepowtarzalny klimat. Tego typu panele wykorzystywane są, między innymi, ze względu na możliwość  dopasowania ich do najbardziej specyficznych aranżacji. Ich wszechstronność daje duże możliwości do zamiany  skromnego wnętrza w wytworny salon.

Jak uzyskano tak doskonały produkt?

Mylne jest przekonanie, że to panele drewniane są najtrwalsze. Drewno, choć bardzo stylowe, jest mało odporne na uszkodzenia, dlatego bardzo łatwo można je uszkodzić lub porysować. Inaczej sprawa wygląda w przypadku paneli laminowanych.

W produkcji paneli laminowanych wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia technologii, Ich powierzchnia jest tłoczona i pokrywana specjalnymi substancjami żywicznymi, które nadają panelom trwałość, kolor i połysk. Dodatkowo, powierzchnia ta stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed rozwojem wszelkich mikroorganizmów.

Stabilny spód paneli laminowanych jest wynikiem wykończenia melaminą, która chroni je przed wilgocią. Rdzeń tych paneli stanowi natomiast płyta wiórowa MHD lub droższe HDF, które są wodoodporne dzięki zaimpregnowaniu krawędzi lub zabezpieczeniu ich woskiem.

Odporność na ścieranie i wilgotność

Panele powinny być dobierane względem charakteru danego wnętrza. W sypialni z powodzeniem można zastosować te mniej odporne na ścieranie i uszkodzenia, ale do wyłożenia holu, schodów, czy pokoi dziecięcych przydadzą się trwalsze i bardziej solidne panele.

Pracownik firmy Robin zwraca uwagę na fakt, że nawet zwykły piasek przynoszony na butach może działać na panele jak papier ścierny. Może bowiem zmatowić, a nawet uszkodzić ich wierzchnią warstwę. Z tego względu, warto dokładnie przemyśleć wybór rodzaju paneli.

Należy pamiętać, by chronić panele przed kontaktem z wodą, ponieważ może ona je odkształcać. W miejscach narażonych na zachlapanie warto jest zaimpregnować panele preparatami polecanymi przez producenta, a przy ich zakupie dokładnie sprecyzować do jakich pomieszczeń będą wykorzystane, gdyż może to wydłużyć okres ich użytkowania.

[avg] ([per]) [total] vote[s]