Ostatnio coraz bardziej wzrasta popularność rozwiązań energooszczędnych. Mają one bardzo wiele zalet – głównie możliwość obniżenia rachunków, a także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jednym z elementów, które mogą przyczynić się do energooszczędności budynku, jest piec. Kotły kondensacyjne są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne. Czym jeszcze się one charakteryzują?

Jak działają kotły kondensacyjne?

Główną funkcją kotłów kondensacyjnych, podobnie jak tradycyjnych, jest ogrzewanie powietrza oraz wody w danym budynku. Wyróżniają się one tym, że mają zdolność pobierania pewnej ilości ciepła ze spalin, które w przypadku kotłów niekondensacyjnych nie są wykorzystywane. Ma to wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Piece tego typu występują jedynie z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu powietrze nie musi być pobierane z zewnątrz, a zatem nie ochładza pomieszczenia. Poza tym kotły kondensacyjne są znacznie bardziej nowoczesne od pieców tradycyjnych, dlatego wykorzystuje się w nich innowacyjne rozwiązania. Przyczyniają się one do dużej trwałości urządzenia. Są one zasilane gazem ziemnym lub olejem opałowym.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Większa sprawność i oszczędności to główne korzyści wynikające z używania kotłów kondensacyjnych. Zamknięta komora spalania oznacza nie tylko brak konieczności pobierania powietrza z zewnątrz, ale również zwiększa bezpieczeństwo, bo spaliny nie cofają się do pomieszczenia.  Dzięki temu kocioł kondensacyjny można montować nawet w mniejszych pomieszczeniach niż kotły atmosferyczne, a niekoniecznie w kotłowni. Niestety to rozwiązanie dotyczy tylko sytuacji, kiedy paliwem w piecu jest gaz ziemny, ale jest to częściej wykorzystywana opcja. Kotły na olej opałowy muszą być umieszczone w kotłowni.

Kolejną zaletą jest brak konieczności budowania komina i wykonywania jego corocznych przeglądów, bo zamiast niego wykorzystuje się przewody powietrzno-spalinowe. Zazwyczaj wyprowadza się je przez ścianę budynku.

Czy trzeba wykonywać przeglądy kotła?

Aby kocioł kondensacyjny mógł rzeczywiście działać lepiej od pieca tradycyjnego, trzeba dbać o jego odpowiednią konserwację. Dlatego tak istotne jest coroczne zlecanie przeglądu kotła wyspecjalizowanemu zakładowi. Jeśli to konieczne, serwis pieca może przeprowadzić np. firma B.V. Serwis s.c. Najlepiej wykonać go przed sezonem grzewczym, kiedy tego typu zakłady nie są oblegane. Nie warto rezygnować z przeglądów, bo to właśnie one pomagają uniknąć awarii i utrzymać pełną sprawność kotła przez dłuższy czas. Przyczyniają się też do zwiększenia oszczędności.