Myśląc o rusztowaniach, zazwyczaj wyobrażamy sobie pionowe konstrukcje, wykorzystywane przez pracowników budowlanych podczas remontów elewacji na dużych wysokościach. Rzeczywiście, większość prac związanych z modernizacją lub budową obiektów wzwyż, wymaga użycia takich właśnie konstrukcji tymczasowych. Rusztowanie kominowe jest natomiast rozwiązaniem, umożliwiającym dotarcie w jeszcze bardziej niedostępne miejsca.

Nie wszystkie prace na wysokościach można wykonać stojąc na rusztowaniu biegnącym pionowo wzwyż budynku. Prace dekarskie i kominiarskie na skośnych dachach wymagają użycia specjalnych rozwiązań, zapewniających pełne bezpieczeństwo i wygodę pracowników. Właśnie takim rozwiązaniem jest rusztowanie kominowe.

Zastosowanie rusztowań kominowych

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, rusztowania kominowe, nazywane też dekarskimi, wykorzystywane są podczas prac prowadzonych na dachach skośnych, gdzie zapewniają budowlańcom, dekarzom oraz kominiarzom poziomą powierzchnię, po której mogą się oni swobodnie poruszać. Standardowe rusztowania kominowe sprawdzają się na połaciach o spadku od 30o do 60o, jednak możliwe jest także zbudowanie rozwiązań dla jeszcze bardziej stromych dachów.

Rusztowania te są więc stosowanie podczas robót związanych z wymianą lub naprawą pokrycia dachowego, malowaniem dachów, czyszczeniem i konserwacją kominów oraz przewodów wentylacyjnych budynków.

Charakterystyka rusztowania kominowego

Rusztowanie kominowe zbudowane jest analogicznie do standardowego, a więc z pionowych słupów nośnych, do których mocowanie są poziome żerdzie, będące podparciem dla pomostu roboczego. Ważnym elementem są również poręcze, zabezpieczające pracowników na wysokościach.

Tym, co odróżnia rusztowanie kominowe od standardowej konstrukcji naziemnej, jest sposób montażu. Rusztowanie kominowe opiera się bowiem na specjalnych drabinach, które należy solidnie przytwierdzić do kalenicy dachu. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by montażu konstrukcji dokonała wyspecjalizowana ekipa z dużym doświadczeniem. Jednym z najbardziej cenionych przedsiębiorstw, obsługujących inwestycje budowlane w zakresie wypożyczania oraz budowy rusztowań we Wrocławiu i okolicach jest firma Euro Rusztowania.

Rusztowania dekarskie powinny też charakteryzować się niewielką wagą, aby stanowić minimalne obciążenie dla dachu, toteż najczęściej wykonywane są z lekkiego aluminium. Mały ciężar poszczególnych elementów takich konstrukcji umożliwia łatwy i szybki montaż, zaś właściwości fizyczne aluminium sprawiają, że rusztowanie jest trwałe i odporne na oddziaływanie trudnych warunków pogodowych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]