Posiadanie zbiornika na olej opałowy na terenie posesji to świetny sposób na utrzymanie stałych dostaw czystego, bezpiecznego paliwa do ogrzewania olejowego. Jest to nadal ekonomiczna i przyjazna dla środowiska technologia grzewcza, która nie obędzie się bez odpowiedniego rezerwuaru paliwa. Przeczytaj ten krótki przewodnik po cechach zbiornika oleju opałowego, aby dowiedzieć się, czym kierować się przy jego zakupie.

Gdzie umieścić zbiornik na olej opałowy?

Zakup wysokiej jakości zbiornika oleju opałowego pozwala bezpiecznie i efektywnie przechowywać olej m.in. do instalacji centralnego ogrzewania. Takie pojemniki mogą być instalowane wewnątrz, na zewnątrz lub pod ziemią.

Zgodnie z ustalonymi normami przechowywanie oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 55 stopni powinno odbywać się wyłącznie w stałych zbiornikach naziemnych i podziemnych zbiornikach bezciśnieniowych. Zbiorniki podziemne potrzebują profesjonalnej konstrukcji i niekiedy wymagają pozwolenia na ich budowę.

Zbiorniki na olej opałowy nie są ograniczone do instalowania na zewnątrz, w bezpośredniej bliskości budynku. Można umieścić je w piwnicy lub w pomieszczeniu na najniższym piętrze nadziemnym budynku, przy czym łączna ich objętość powinna wynosić nie więcej niż 100 m3.

Jakiego rozmiaru zbiornika oleju potrzebujesz?

Wydajność zbiornika do przechowywania oleju opałowego zależy od jego pojemności i wielkości powierzchni, która podlega ogrzewaniu. I tak zbiorniki:

  • od 1000 litrów do 1550 litrów – są zwykle wykorzystywane w domach z dwoma pomieszczeniami lub małych budynkach gospodarczych;
  • od 1650 litrów do 2500 litrów – w domach z trzema lub czterema pomieszczeniami, a także w większych lokalach handlowych;
  • powyżej 2500 litrów – są zwykle wykorzystywane w domach, które mają więcej niż cztery pomieszczenia lub dużych halach przemysłowych.

Dobry zbiornik na olej opałowy

Istotny jest wybór rodzaju zbiornika na olej. Jednym z wielu typów jest jednopłaszczowy pojemnik, który jest tańszy od zbiorników dwupłaszczowych, ale nie ma wbudowanej ochrony przed wyciekami.

– Dostępne na rynku zbiorniki dwupłaszczowe na olej są doskonałym rozwiązaniem do przechowywania ze względu na swoją wszechstronność i trwałość. Dwie warstwy pomagają chronić przed wyciekiem oleju w przypadku awarii zbiornika – wyjaśnia ekspert ze sklepu ze zbiornikami MiM.

Zbiorniki na olej opałowy mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, jak i ze stali. Plastikowe wymagają rzadszej konserwacji i nie są tak podatne na awarie i rdzę w porównaniu ze stalowymi. Wszystkie zbiorniki oleju opałowego powinny mieć wskaźnik informujący, ile cieczy pozostało w pojemniku. Może znajdować się on na zbiorniku, obok niego lub być wyświetlany zdalnie. Istotna jest również właściwa izolacja, która powinna uniemożliwić ewentualne przeciekanie oleju.

Rate this post