Alpaka przybyła do nas z Chin. Srebro nie jest surowcem łatwo dostępnym, więc ten przedsiębiorczy naród szybko znalazł dużo tańszy zamiennik. W XVIII wieku składy handlowe sprowadziły alpakę do Europy, niestety dopiero w XIX wieku nauczono się ją wytwarzać. Określenia na ten niesamowity metal są bardzo różne – chińskie srebro, argentan, pakfong, arfenil, alfenid, melchior, argentan itd., jednak u nas alpaka nazywana jest po prostu nowym srebrem.

Czym jest alpaka? To po prostu mosiądz wysokoniklowy. Ten srebrzystobiały stop metali, zawierający 40-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-4% cynku, wbrew swojej nazwie nie zawiera srebra, ale bardzo go przypomina i świetnie sprawdza się jako jego tańszy zamiennik.

Charakterystyka alpaki

Alpaka nie tylko wygląda jak srebro, świetnie też wywiązuje się ze swoich zadań, będąc przy tym wielokrotnie tańszym surowcem, a niska cena sprawia, że jest dostępny dla wszystkich. Należy do materiałów sprężystych, nadaje się do lutowania oraz spawania, posiada wysoką temperaturę topnienia – 1024˚C. Nie sposób wymienić, w ilu dziedzinach stała się materiałem, który z powodzeniem zastępuje srebro.

Alpaka jest wykorzystywana zarówno do produkcji elementów elektrycznych, jak i w mechanice precyzyjnej oraz optyce. Jest stosowana przy specjalistycznym sprzęcie medycznym, przy wyrobie ozdób, sztućców, naczyń, a nawet instrumentów muzycznych. Doskonale sprawdza się także przy produkcji wyrobów galanteryjnych, wytłaczanych, okuć i oznak.

U jubilerów oprócz srebra i złota znajdziemy także wyroby z alpaki, oczywiście odpowiednio oznakowane. W zależności od zawartości niklu (im większa jest jego zawartość, tym jest jaśniejsze), wyrób będzie bardziej przypominać srebro. Pięknie wykonana biżuteria z alpaki często z powodzeniem zastępuje srebro za dużo niższą cenę.

Jak dodaje pracownik firmy El-Decor:

– Ze względu na różne właściwości nowego srebra, związane z zawartością procentową niklu, miedzi czy cynku, różne rodzaje alpaki stosuje się do poszczególnych wyrobów. Inne wymagania są stawiane np. przy produkcji monet, a inne do produkcji membran ciśnieniowych. U producentów można kupić nie tylko gotowe produkty, ale także całe arkusze alpaki o określonych przez klienta parametrach. Można dowolnie dobrać wymagany format i rodzaj stopu, który będzie dostosowany do produktu, jaki chcemy uzyskać.