Odwrócona hipoteka to bardzo korzystna oferta dla emerytów. Klienci muszą mieć skończone 60 lat, zaś zdolność kredytowa nie jest wymagana. Wystarczy prawo własności do konkretnej nieruchomości. Po śmierci kredytobiorcy bank sprzedaje mieszkanie.

Dobra oferta dla samotników

Osoby samotne po 60 roku życia nie powinny się zbyt długo zastanawiać nad odwróconą hipoteka. To dla nich idealne rozwiązanie. Z badań wynika, że odwrócona hipoteka cieszy się olbrzymią popularnością wśród osób starszych. W ostatnich latach liczba umów wzrosła o trzy razy. W branży odwróconych hipotek bezkonkurencyjnie króluje Fundusz Hipoteczny Dom. Oferty odwróconej hipoteki mają także: Fundusz Senior ( Śląsk) oraz Fundusz Familia. Jak się okazuje polski rynek ma wielki potencjał. Liczba klientów będzie rosła.

Klienci

Jak już pisaliśmy jest ich coraz więcej. To zazwyczaj osoby po 75 roku życia. Najczęściej są to ludzie samotni, którzy nie planują przekazania swojej nieruchomości bliskim. Przepisanie praw do domu wiąże się z całkiem niezłymi dochodami, mianowicie dożywotnią rentą. Wysokość renty zależy od wieku, płci a także wartości konkretnej nieruchomości. Dom zostanie sprzedany przez bank. Żadna strona nie ucierpi na tym biznesie. Bank odniesie sukces finansowy, zaś emeryt będzie mógł spokojnie dożyć do końca swoich dni. Przykładowo, jeśli mieszkanie jest warte 300 tys. złotych, osoba starsza będzie otrzymywała 800 zł miesięcznie. Umów o odwróconą hipoteką do tej pory podpisano ok. 2 tysięcy. Nie wszyscy emeryci są przekonani do tego typu transakcji. Jednak nastroje negatywne mieszają się z pozytywnymi. Wiele osób wybiera życie w biedzie bez odwróconej hipoteki. Wynika to przede wszystkim z przywiązania do miejsca zamieszkania. Jednak samotni emeryci stają się coraz bardziej przedsiębiorczymi. Dzieci wyjeżdżają na granicę za lepszym życiem i dom pozostaje pusty. Odwrócona hipoteką będzie zyskiwać na popularności w następnych latach.

Autor: Tomasz Kaczanowski

Rate this post